2025. 03. 19., Szerda, 13:04

Folyamatosan vegyszerezzem az állataimat?! Avagy védekezés a szívférgesség ellen

Gyakori kérdés az állattartó gazdik részéről, hogy miért kell folyamatosan vegyszerekkel terhelni az állataink szervezetét a szívférgek elleni védekezéssel. A válasz nagyon egyszerű: mert a szívférgesség kezelése drága, kockázatos és kimenetele gyakran kérdéses. Dr. Garamvölgyi Rita, a kaposvári Városkapu Állatgyógyászati Központ állatorvosa egy nagyon fontos témát boncolgat legújabb Vendégszektor tartalmunkban!

A tavasz beköszöntével elindul a szúnyogszezon is, amik a szívféreg és bőrféreg fertőzést terjesztik. Hazánkban is egyre elterjedtebbek ezek, elsősorban kutyák között, de macskák is megbetegedhetnek. A ragadozók szívférgességét a Dirofilaria immitis nevű fonálféregfaj okozza. A féreg kifejlett egyedei átlagosan 12-30 cm hosszúak, főként a szívben és a tüdő ereiben élősködnek.

A féregfaj természetes gazdája a kutya. A fertőzött kutyában élősködő ivarérett nőstény féreg (amennyiben kifejlett hím is van az adott gazdában) 0,3 mm nagyságú lárvákat, úgynevezett mikrofiláriákat bocsát a véráramba. Ezek önmagukban tüneteket nem okoznak, a kutyában közvetlenül tovább nem fejlődnek, vagyis nem lesz belőlük kifejlett féreg.

Amennyiben azonban a fertőzött állaton egy szúnyog vért szív, és közben mikrofiláriákat vesz fel, a szúnyog szervezetében a lárvák fejlődésnek indulnak. Számukra optimális hőmérsékleten két hét alatt két vedlésen esnek át, és fertőzőképes, harmadik stádiumú lárvákká fejlődnek.

Ezt követően, ha a szúnyog ismét vért szív egy újabb gazdán (vagy akár ugyanazon), ezek a lárvák a szúnyog szájszervein keresztül átvándorolnak a gazda szervezetébe. A bőr alatti szövetekben vagy az izomszövetben 2-3 nap alatt negyedik, majd két-három (vagy több) hónap után ötödik stádiumú lárvává alakulnak. Ez utóbbiak a vérárammal a szívbe és a tüdőartériákba jutnak, és ott újabb 3 hónap alatt ivaréretté válnak, szaporodni kezdenek. A szúnyogcsípéstől az ivaréretté válásig átlagosan 6-9 hónap telik el.

 A kifejlett férgek 5-7, vagy akár több évig is élhetnek, elsősorban a tüdő verőereiben. Nagyszámú féreg esetén a szív jobb kamrájában, a jobb pitvarban, és esetleg az ide a test felől vért szállító gyűjtőérben is találkozhatunk velük. A fejlődési ciklusban kulcsszerepet játszik a szúnyog. Szúnyog nélkül a mikrofiláriák fejlődése megakad. A betegség kutyáról kutyára közvetlen érintkezéssel nem terjed, a vemhes szuka azonban átadhatja kölykeinek a parazitát.

Kiskutya/kismacska olcsón? Felejtsd el!

Kiskutya/kismacska olcsón? Felejtsd el!

Vendégszektor névre hallgató új rovatunkban a közvéleményt leginkább foglalkoztató események, történések egy-egy szakértőjét kérjük meg, hogy fejtse ki véleményét az adott témakörről. A szerzők a leírtakat legjobb tudásuk szerint saját véleményként írják, azokban szerkesztőségünk nem végez módosítás

Mielőtt szívféreg elleni készítményt adnánk kutyáinknak, előtte fontos, hogy állatorvosunknál szűrővizsgálatot végeztessünk. Szűrővizsgálat nélkül adni kutyáinknak szívféreg elleni védekezésre való készítményeket kockázattal jár és nem javasolt. Előfordulhat komoly rosszullét abban az esetben, ha a kutya vérében szívféreg vagy bőrféreg lárvák (ún. mikrofiláriák) keringenek és a megelőzésre való gyógyszer ezeket hirtelen nagy mennyiségben elpusztítja.

Ez egyrészt méreganyagok felszabadulásával, másrészt az erek eltömődésével (ún. trombózis) jár. Macskák esetében szűrés nem szükséges, mivel macskákban a kifejlett férgek nem hoznak létre mikrofiláriákat a véráramban, ezért ha már esetleg fertőzött állatnak adnánk is a megelőzésre való szert, az sem jár kockázattal.

Szűrést követően, negatív eredmény esetén javasolt megkezdeni a védekezést és azt egész éven át folyamatosan folytatni. Erre alkalmas termékek léteznek tabletta, rágófalat és nyakra csepegtethető készítmény (ún. spot on) formájában is.

 

Ha kutyáinkat, macskáinkat bolha, kullancs és szívféreg ellen szeretnénk védeni, mindenképp érdemes állatorvossal konzultálni, hogy a legmegfelelőbb szert illetve szereket tudjuk választani kedvencünk számára.

Tetszett a cikk? Ne maradj le rólunk! Kövess minket Facebook oldalunkon: