Míg az ország legmagyobb részén leállítják a jégkármérséklő rendszert a gazdák döntése alapján, addig Somogyban tovább működhet a JÉGER. A megye azon kevés térségek közé tartozik, ahol többségben voltak azok, akik a rendszer fenntartását támogatták.
Döntés született az Országos Jégkármérséklő Rendszer (JÉGER) jövőjéről: az Agrár- és Élelmiszergazdaságért Felelős Minisztérium azokban a vármegyékben leállítja a rendszert, ahol a megkérdezett gazdák többsége a szüneteltetés mellett voksolt.
Somogy azonban kivételt jelent: a vármegye gazdálkodói a JÉGER további működése mellett tették le a voksukat, így itt a talajgenerátorok a jövőben is üzemelhetnek.
A gazdák véleménye alapján született döntés
A JÉGER működését az elmúlt időszakban komoly vita övezte. Az idei rendkívüli aszály miatt több gazdálkodóban is felmerült a kérdés, hogy lehet-e összefüggés a rendszer működése és a csapadékhiány között. A vita odáig fajult, hogy petíció is indult a rendszer felülvizsgálatáért, miközben a kezelőket is érték fenyegetések.
A minisztérium ezért a Nemzeti Agrárgazdasági Kamarát (NAK) bízta meg egy reprezentatív felméréssel, amelyben mintegy ötezer gazdálkodó véleményét kérték ki országszerte.
Az eredmények szerint országosan a válaszadók 66,1 százaléka a JÉGER működésének szüneteltetését támogatja, ugyanakkor jelentős területi különbségek alakultak ki.
A Dunántúlon több helyen marad a rendszer
A felmérés alapján több dunántúli vármegyében – köztük Somogyban, Baranyában, Zalában és Vasban – a gazdák többsége továbbra is szükségesnek tartja a jégkármérséklő rendszer működtetését.
Azokban a megyékben, ahol a leállítás mellett döntöttek, a generátorokat nem indítják el. Ahol viszont tovább működik a rendszer, ott szigorítanak az alkalmazás feltételein is
A jövőben a generátorok bekapcsolására csak akkor kerülhet sor, ha a HungaroMet előrejelzése szerint legalább 80 százalékos valószínűséggel várható jégeső. Korábban már alacsonyabb, 50–60 százalékos jégveszély esetén is elrendelhető volt a működés.
Somogyban tehát továbbra is védekeznek a jégkárok ellen
A döntés értelmében Somogyban továbbra is működhet az országos jégkármérséklő rendszer. A cél változatlan: a jégesők teljes megszüntetése nem lehetséges, a technológia feladata a jégszemek méretének és az általuk okozott károk mérséklése