2024. 10. 24., Csütörtök, 07:50

A puszta közepébe vájt gödrökben lazultak a somogyi fürdőzők 1956 nyarán

Az 1950-es években kőolajat kerestek Zala megyében, melynek során Csisztapusztára is eljutottak. Azonban egészen mást találtak, mint amit kerestek: 42 fokos termálvíz tört a felszínre, melyet hamar fel is fedeztek a közeli állami gazdaság dolgozói. A Fortepanra felkerült fotók mostani szemmel szürreálisnak mondható képet festenek 1956-57 nyarának csisztapusztai "ős-fürdőjéről".

Az állami gazdaság dolgozói elsőként fedezték fel, hogy reumás panaszokra kedvezően hat a mélyből feltörő termálvíz, ezért kis gödröket vájtak a földbe, melyek kezdetleges medencékként funkcionáltak.

Nosztalgia vonatra fel! Így strandoltak szüleink, nagyszüleink

Kiépített út híján eleinte gyalogosan, biciklivel, lovaskocsival keresték fel a spontán kialakuló fürdőt, melynek híre így is gyorsan terjedt és a buzsáki tanács is felismerte jelentőségét.

Mosolyra görbül a szád, ha meglátod milyenek voltak az első balatoni vízibiciklik!

Mosolyra görbül a szád, ha meglátod milyenek voltak az első balatoni vízibiciklik!

Ferraris, Facebookos, Hello Kittys, Pókemberes... - 2020 nyarán ezek a legnépszerűbb témák a gyerekek körében, ha vízibicikliről van szó, de nem mindig volt a bőség tárháza egy-egy kölcsönző! Mosolyt csal az arcodra ha meglátod, milyen puritán volt az első balatoni vízibicikli típus.

Később társadalmi munkában betonmedencéket építettek és apránként megkezdődött a termálfürdő kialakítása. 

Az enyhén kénes termálvíz mozgásszervi, reumatikus betegségek, nőgyógyászati gyulladások és bőrbetegségek kialakulására is alkalmas. A Balatonhoz való közelsége miatt sok nyaralóvendég amolyan "B-terv rossz idő esetére"-alapon gondol a fürdőre.

Tetszett a cikk? Ne maradj le rólunk! Kövess minket Facebook oldalunkon: