Iskolapélda elnevezéssel indít kampányt a rendőrség annak érdekében, hogy az idei tanévkezdés időszakában ne történjen gyermekeket érintő közlekedési baleset.
Szeptember 2-án elkezdődött a 2024-2025-ös tanév, a rendőrök pedig továbbra is kiemelt feladatnak tekintik a gyermekek közlekedésbiztonságát. Tapasztalataik szerint szeptemberben – még a vakáció hangulatában – az iskolások fokozott veszélyben vannak, ezért indították el új kampányukat Iskolapélda címmel. Céljuk a gyermekek biztonságának fokozása azáltal, hogy eljuttatják hozzájuk, szüleikhez és a pedagógusokhoz a legfontosabb baleset-megelőzési tudnivalókat.
A gyermekéletek védelme, a balesetek megelőzése az egész társadalom közös ügye, országosan 150 médiatartalom-szolgáltatót kerestek fel szeptember 2-án, köztük a 74nullanullát is, hogy átadjanak egy baleset-megelőzési eszközöket és jó tanácsokat tartalmazó csomagot annak reményében, hogy csatlakozzunk a kampányhoz, és a saját kommunikációs csatornáinkon keresztül terjesszük majd a hasznos információkat a témában. Az ajándékcsomag úgy érezzük, az olvasóink gyerkőceinek hasznára is vállhat, ezért úgy döntöttünk, kisorsoljuk a csomagot köztetek!
Tudtad, hogy 2023-ban közel 1400, 14 éven aluli gyermek sérült meg Magyarországon közlekedési balesetben? Többségük – mintegy ezren közülük – általános iskolások voltak, legtöbben a 10–14 év közötti korosztályhoz tartoztak. Az okokat vizsgálva megállapítható, hogy a gyerekek a legtöbb esetben elszenvedői, és nem okozói voltak a baleseteknek, gyakran a járműben utazva a sofőr szabályszegése miatt sérültek meg.
Mintegy 100 gyermek pedig gyalogosként szenvedett balesetet. 2023-ban a gyermekeket ért közlekedési balesetek közül 1.232 könnyű sérüléssel végződött, de 152 esetben súlyos sérülés lett a következmény, míg 8 gyermek már soha nem térhetett haza. A gyermekbiztonsági rendszer helyes használatának aránya 2023-ban javult az előző évhez képest, de még mindig nem éri el a 90%-ot, vagyis 10-ből 1 gyermek védtelenül utazott a járműben.
- Elengedhetetlenül fontos, hogy a járművezetők a tanintézetek közelében különösen figyelmesen, óvatosan közlekedjenek. Kijelölt gyalogos-átkelőhelyhez közeledve már távolabb kezdjék meg a lassítást, ezáltal is növelve az úttesten áthaladni szándékozó gyermekek biztonságérzetét.
- A tanítási nap kezdetén és végén az iskolák közelében forgalmi torlódások alakulhatnak ki, amelyek további kockázatokat jelentenek a gyermekek számára. Kérjük a járművezetőket, hogy legyenek ilyenkor türelmesek, előzékenyek, továbbá számítsanak arra, hogy a diákok ilyenkor váratlanul is megjelenhetnek az úttesten!
- Amennyiben a gyermek gyalog vagy tömegközlekedési eszközzel jár iskolába, akkor előzetesen meg kell vele ismertetni az adott útvonalat, és alaposan be kell gyakoroltatni a biztonságos közlekedéshez nélkülözhetetlen fogásokat. Ennek legjobb módja, ha a szülők vele együtt járják be az iskolába vezető utat.
- Amennyiben a gyermek kerékpárral, rollerrel jut el az iskolába, csak akkor járjon önállóan, ha ismeri a legfontosabb közlekedési szabályokat és képes a járművel biztonságosan haladni. Bár hazánkban még nem kötelező, ettől függetlenül kifejezetten ajánlott, hogy a bicikliző gyermek minden esetben viseljen fejvédőt.
- Amennyiben a szülő gépjárművel szállítja az iskolába a diákot, szintén sok dologra kell figyelnie – a forgalmon kívül. Minden esetben rögzítse őt a gyermekbiztonsági rendszerbe – gyerekülés, ülésmagasító –, és csatolja be a biztonsági övet! De ne csak a gyermekét, hanem a sajátját is!
- A rendőrség a polgárőrséggel együttműködve idén szeptemberben is a napi oktatás kezdetének és befejezésének időszakában kiemelt közterületi jelenlétet biztosít azon általános iskolák környékén, ahol ez közlekedésbiztonsági szempontból indokolt.