Ausztria az Európai Unió legboldogabb, Bulgária a legelégedetlenebb országa, Magyarország az utolsó negyedben, a 22. helyen végzett – derült ki az legrfissebb Eurostat statisztikából.
A felmérés során az EU tagállamait arról kérdezték, hogy egy 1-től 10-ig terjedő skálán mennyire elégedettek az életükkel. A tanulmány rámutat, hogy az elégedettség leginkább az olyan faktoroktól függ, mint az iskolázottság vagy a magánéleti és anyagi stabilitás.
Az EU-s átlag 7,1 százalék lett, ezt a szintet a tagállamok kétharmada elérte.
A lista élén az osztrákok végeztek 7,9-es átlaggal, a második helyen holtverseny alakult ki Románia, Lengyelország és Finnország közt 7,7 ponttal. A lista végén Bulgária végzett 5,6-os átlaggal, a tanulmány megjegyzi, hogy a lista másik nagy vesztese Németország, amely az egy évvel korábbi eredményhez képest sokat esett: akkor 7,1 volt, most 6,5.
Érdekes, hogy a kutatás szerint több olyan országban, amelyekhez a közvélemény az alacsony jövedelmet közi – mint amilyen Románia vagy Lengyelország – a legmagasabb az elégedettség. Ez jól szemlélteti a szubjektív és a gazdasági jólét közti kapcsolat összetettségét
– mutat rá a tanulságra a kutatás.
A sorrend:
- Ausztria 7,9
- Lengyelország 7,7
- Finnország 7,7
- Románia 7,7
- Belgium 7,6
- Hollandia 7,6
- Szlovénia 7,5
- Csehország 7,4
- Írország 7,4
- Málta 7,4
- Svédország 7,4
- Észtország 7,2
- Olaszország 7,2
- Ciprus 7,2
- Luxemburg 7,2
- Spanyolország 7,1
- Litvánia 7,1
- Franciaország 7
- Portugália 7
- Szlovákia 7
- Magyarország 6,9
- Horvátország 6,8
- Litvánia 6,8
- Görögország 6,7
- Németország 6,5
- Bulgária 5,6
Az Ipsos év eleji kutatása szerint is a sereghajtók között vagyunk boldogság tekintétetében: