Pedig jelenleg az érme alapanyagai már önmagukban drágábbak öt forintnál.
Az elmúlt időszakban, a növekvő infláció közepette, felmerült a hír, hogy vajon érdemes-e még egyáltalán megtartani a forgalomban az ötforintos érmét. Egy országgyűlési képviselő határozati javaslatot nyújtott be, amelyben kezdeményezte az ötforintosok kivonását a forgalomból. Azzal indokolta mindezt, hogy az érme alapanyagai már önmagukban drágábbak öt forintnál. Egy ötforintos rézből, cinkből és nikkelből áll, a súlya 4,2 gramm, vagyis 238 darab tesz ki egy kilót. A képviselő számítása szerint a háztartási sárgarézhulladék kilója most a színesfémátvevőknél 1500 forint, vagyis jóval több, mint 238 darab ötforintos pénzforgalmi értéke, 1190 forint.
Az országgyűlési képviselő írásbeli kérdésére adott válaszában Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank elnöke elmondta, hogy maradnak az ötforintosok, nem vonják ki azokat. Egy érmecímlet bevonása ugyanis szerinte nem ítélhető meg a fémárak pillanatnyi alakulásával. Matolcsy szerint egyébként az ötforintos érméknél nem áll fenn az a probléma, mint korábban az egy és kétforintosoknál, vagyis, hogy ne használná azokat a lakosság.
A jegybankelnök szerint jelenleg 764 millió 5 forintos van forgalomban, ha bevonnák őket, akkor 50 százalékos visszaáramlással számolva 1604 tonna érmét kellene a Magyar Nemzeti Banknak, a hitelintézeteknek, a postának és a készpénzlogisztikai szolgáltató cégeknek kezelnie, ami nagy költséget jelentene.
Ti hogy álltok az ötforintosokhoz? Menjen, vagy maradjon?