Egy ország boldogságszintjének mérése ki nem mondott nemzetközi sportággá nőtte ki magát. Az emberek érdeklődően és kissé féltékenyen néznek olyan nemzetekre, mint például Dánia, amelyek folyamatosan dobogón helyezkednek el a rangsorban, ám mégis van a boldogságnak sötét oldala.
Mivel Dánia mindig az élen szerepel a boldogsági rangsorban, elterjedt a dán hygge életmód, amely mások számára azt jelenti, hogy az életmód gyakorlásával talán olyan boldogok lehetnek, mint a dánok. Viszont mi történik akkor, ha küzdünk a boldogságért – ezt vizsgálta meg a Scientific Reports-ban megjelent új kutatás is.
A kutatók azt találták, hogy azokban az országokban, ahol állítólag a legboldogabbak az emberek, nagyobb valószínűséggel tapasztalnak rossz közérzetet a társadalmi nyomás miatt, hogy boldogok legyenek.
Hasonló tanulmányra már volt példa Ausztráliában és az Egyesül Államokban, a kutatók azonban kíváncsiak voltak nemzetközi eredményekre is. A kutatáshoz 40 országból összesen 7443 ember kérdeztek meg. Érthető módon a kutatás azt is bizonyította, hogy a kialakuló nyomás miatt, vagyis a szomorúság elkerülése miatt ezek az emberek nagyobb eséllyel tapasztalnak depressziót. 2021-ben Finnország nyerte a boldogságversenyt, majd követte a rangsorban Dánia, Svájc, Izland, Hollandia, Norvégia és Svédország.
Magyarország az 52. helyet érte el a rangsorban.