A WHO 1987-ben hozta létre a Nemdohányzók Világnapját, ezzel is felhívva a figyelmet a dohányzás ártalmaira. A világon hozzávetőleg 1,3 milliárd ember dohányzik és évente hozzávetőleg 6 millió ember hal meg a dohányzás miatt. Magyarországon a nők kb. 28%-a, a férfiak 40%-a számít dohányosnak.
A dohányzók száma világszinten még mindig folyamatosan nő, habár néhány magas jövedelmű országban már csökkenést mutat. Magyarország sajnos élen jár a dohányzásban, a fejenként elfogyasztott cigarettamennyiség csaknem háromszorosa a világátlagnak.
Miért ne?!
- A dohányzás jelentősen megnöveli bizonyos megbetegedések kockázatát: daganatos megbetegedések, légúti rendellenességek, COPD (krónikus obstruktív tüdőbetegség), szív- és érrendszeri megbetegedések, a szemet érintő megbetegedések, csontritkulás, gyomorfekély, fogászati megbetegedések.
- A dohányosok fele a dohányzással összefüggésbe hozható okok miatt veszíti életét.
- A dohányzás negatívan befolyásolja a termékenységet.
- Az esztétikai okok is megfontolandóak: nemcsak fogai lesznek sárgák és betegek, de a bőr is előbb öregszik. Nem utolsó sorban pedig egy nemdohányzó számára egy dohányos szaga visszataszító lehet.
- A dohányzás veszélyezteti a magzat egészségét, fejlődési rendellenességekhez, de vetéléshez is vezethet.
- A dohányosok átlagosan kb. 10 évvel korábban halnak, mint a nemdohányzók.
- Ha az egészségügyi következmények nem lennének meggyőzőek: kiszámolta már mennyit költ egy évben a cigarettára?
Ne is nézzetek ma rá!