2019. 07. 15., Hétfő, 09:30

A nyelvtanulás lehetőségei

Az élet minden területén fontos a hatékonyság, a tanulás terén is számtalan megoldást találunk.

Ha beírjuk egy keresőbe a nyelvtanulás szót, rengeteg célzott reklám ugrik elénk, érdemes csoportokra osztanunk őket:

1. Az első csoportba sorolhatjuk azokat a weboldalakat, amelyek egy nyilvánvalóan lehetetlen küldetést vállalnak, “Fél nap alatt megtanulsz folyékonyan angolul”, “Ez a hihetetlen módszer segítette XY-t egy hét alatt tökéletes angol tudásához”, stb. Ezen weboldalak elemzésébe felesleges belemenni, a legtöbb nem is tartalmaz értékelhető tananyagot.

2. Népszerű appok, illetve weboldalak: Ebben a csoportban több rendkívül népszerű weboldalt találunk, óriási látogatottsággal, viszont szinte elhanyagolható azok aránya, akik itt tanultak meg angolul. Céljuk egy népszerű, energiaminimumra törekvő magatartási forma mind jobb kielégítése; az esti tévénézés közben egy kis angoltanuló-app futtatás megnyugtatja a felhasználót, hogy ma is tanult. Rengeteg megoldás található ingyenes formában is. Ilyenkor igazán nincs is elvárás benne az app hatékonyságával kapcsolatban, ha nem fejlődik érzékelhetően, akkor is elnéző, hiszen nem tett bele elegendő energiát.

3. Videókkal angol tanító weboldalak: Egy nagyon népszerű megoldás, ahol havidíj vagy egyszeri díj ellenében hozzáférést kap a felhasználó nagy számú oktatóvideóhoz. Ezen videókat változatos minőségben kínálják az egyes portálok, néhány tényleg hasznos, míg pár esetében egészen vicces jelenetek is találhatók. Hátránya az egyirányú kommunikáció, a videónak hiába tesz fel kérdéseket a diák, emellett kevésbé élményszerű, mivel a folyamatos koncentrálás nagyobb energiát igényel. Hasonló megoldást jelent a felnőttképzési törvény szerint engedélyezett távoktatás, vagy a mixed education is, azzal együtt, hogy a mixed education nagyobb költséget jelent.

4. generációs megoldásnak nevezhetjük az ILATalent rendszerét, ami az adaptive learning rendszerek egy továbbfejlesztett változata. Egyrészről tankönyv jelleggel megtanítja a tananyagot, majd a tananyagot visszakérdezi. Amennyiben a diák hibázik, a rendszer elmagyarázza, miért rossz, mi a megoldás. Ezen részhez komoly koncentráció kell, azonban a leckék végén lehetőség nyílik egy játék keretében a versenyhelyzet okozta motivációt kihasználni, tesztkérdésekre egy másik diákkal versenyezve válaszolni. A rendszer alacsony költségen teszi lehetővé a hozzáférést.

Összefoglalva megállapíthatjuk, hogy a hatékonyság szempontjából az adaptive learning rendszerek egyike a legjobb megoldás, azonban a kisebb energiabefektetést, illetve az ingyenes rendszerek iránti igény a legszélesebb körű használatot a 2. pontban jelzett egyszerűbb weboldalak és appok esetében tapasztaljuk.

Tetszett a cikk? Ne maradj le rólunk! Kövess minket Facebook oldalunkon: