2026. 08. 10., Hétfő, 08:31

Mi lett a kaposvári Gidrán-gyárral? Öt év alatt nagy ígéretből kérdőjel lett a hadiipari beruházás

2021-ben még új hadiipari központot és több száz jármű gyártását vizionálták Kaposváron, azóta azonban jelentősen átalakult a program. A Gidránok története tovább folytatódik, de már más szereplőkkel és más tervekkel – miközben továbbra is kérdés, mi valósul meg abból, amit egykor a somogyi megyeszékhelyre terveztek.

Kaposvár neve az elmúlt években a magyar hadiipari fejlesztések egyik fontos helyszíneként jelent meg. A Gidrán páncélozott harcjárművekhez kapcsolódó beruházásokat annak idején komoly lehetőségként mutatták be: új munkahelyekről, hazai gyártásról és a város hadiipari szerepének megerősödéséről szóltak a tervek.

Öt év elteltével azonban érdemes megnézni, mi történt azóta, és hol tart most a program.

 

2021: hadiipari gyár érkezéséről szóltak a hírek

2021 májusában mi is beszámoltunk arról, hogy Kaposvárra hadiipari beruházás érkezhet. Akkor konkrét érdeklődés érkezett a Rheinmetall részéről, amely a városban tervezett fejlesztés kapcsán 10+10 hektáros területtel számolt. A bejelentés akkor komoly várakozásokat keltett: egy olyan beruházás képe rajzolódott ki, amely új technológiát, magas hozzáadott értékű munkahelyeket és egy új iparágat hozhat Kaposvárra, majd a történet hamarosan összekapcsolódott a Magyar Honvédség egyik látványos modernizációs programjával, a Gidránokkal.

Újabb ipari parkot alakítanának ki Kaposváron, hadiipari gyár érkezne

Újabb ipari parkot alakítanának ki Kaposváron, hadiipari gyár érkezne

Ezúttal egy 170 hektáros területen hoznának létre újabb ipari parkot Kaposváron, melyet a készülő M9-es és az R67-es kereszteződésébe terveznek.

2022: Kaposvárra érkezhet a Gidrán-program

2022 márciusában újabb fejleményről számoltunk be: akkor arról szóltak a hírek, hogy megkezdődhet a török gyártású Gidrán páncélozott harcjárművek kaposvári felszerelése. A korabeli tájékoztatás szerint első körben 40 jármű rádiótechnikai és elektronikai eszközökkel történő felszerelése indult volna el, később pedig további példányokhoz gyártottak volna alkatrészeket.

A hosszabb távú tervek még ennél is nagyobb léptékűek voltak: arról beszéltek, hogy a járművek főbb elemei és a teljes összeszerelés is Kaposváron valósulhat meg. A program akkor úgy jelent meg, mint amely Kaposvárt a magyar hadiipar egyik fontos központjává teheti.

Így néz ki a Kaposváron készülő Gidrán harckocsi

Így néz ki a Kaposváron készülő Gidrán harckocsi

Hamarosan elkezdődik Kaposváron a törökországi gyártmányú Gidrán harcjárművek rádiótechnikai és elektronikai eszközökkel történő felszerelése. Dömötör Csaba államtitkár Facebook oldalán osztott meg egy képet a járműről.

Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter 2023. január 22-én jött el Kaposvárra, ahol a gyárlétesítményénél tett látogatást Ruszin-Szendi Romulusz altábornagy, a Magyar Honvédség akkori parancsnoka társaságában. Az üzemlátogatatásról Szita Károly egy galériát tett közzé  Facebook-oldalán:

Később azonban egyre több kérdés merült fel

A kezdeti nagy bejelentéseket követően azonban fokozatosan kevesebb információ érkezett a kaposvári beruházásról. A gyárlátogatás után egyre nagyobb lett a csend a Gidrán-üzem körül. A telephelyen nem látszott olyan intenzív munkavégzés, amely megfelelt volna a korábban kommunikált terveknek, és a programban kulcsszerepet kapó HT Division Zrt. kommunikációjából is eltűntek a korábban hangsúlyosan bemutatott török járművek.

 

A program közben átalakult, új szereplők jelentek meg

A Gidrán-program ugyanakkor nem tűnt el, hanem új szervezeti keretek között folytatódott, 2023 végén létrejött a Gidrán Páncélozott Járművek Kft., amelyben a török Nurol Makina magyar érdekeltsége és a Rába Jármű Gyártó és Kereskedelmi Kft. vesz részt. A későbbi tervek szerint a gyártás már a Rába győri kapacitásaihoz kapcsolódott, vagyis a korábbi kaposvári elképzelésekhez képest más irányt vett a projekt.

 

2026: a Forbes szerint továbbra is vannak kérdőjelek

A Forbes friss cikke szerint a Gidrán-programhoz létrehozott vállalat működése egyelőre nem úgy néz ki, mint egy teljes kapacitással működő gyártóvállalaté. A lap a cégbeszámolók alapján arról írt, hogy a Gidrán Páncélozott Járművek Kft.-nek 2024-ben és 2025-ben sem volt alkalmazottja, illetve árbevétele sem keletkezett. A társaság mindkét évben veszteséggel működött, miközben a tulajdonosok tőketartalékkal és tagi kölcsönnel segítették a működését.

A program ugyanakkor nem állt le. A 4iG korábbi tájékoztatása szerint a Magyar Honvédség keretmegállapodása alapján akár 800 darab 4×4-es páncélozott harcjármű gyártása, összeszerelése és rendszerbe állítása is megvalósulhat a következő években a 4iG SDT, a Rába és a török Nurol Makina együttműködésében.

Kaposvár szempontjából azonban továbbra is nyitott kérdés, hogy a 2021-ben bejelentett hadiipari szerepvállalásból mennyi valósul meg ténylegesen a városban. Öt évvel ezelőtt még úgy tűnt, hogy a Gidrán-program lehet az egyik nagy mérföldkő, amely Kaposvárt a magyar hadiipar térképére helyezi. Azóta a tervek változtak, a szereplők átrendeződtek, de a kérdés továbbra is ugyanaz:

 

Megérkezik-e végül az a jelentős hadiipari gyártás Kaposvárra, amelyet korábban ígértek, vagy a nagy beruházási terv végül máshol valósul meg?

Tetszett a cikk? Ne maradj le rólunk! Kövess minket Facebook oldalunkon: