2026. 07. 10., Péntek, 11:49

Jóváhagyták Magyarország csatlakozását az Európai Ügyészséghez

Jóváhagyta az Európai Bizottság Magyarország csatlakozását az Európai Ügyészséghez – jelentette be pénteken Magyar Péter miniszterelnök.

A kormányfő közölte: a csatlakozási kérelmet még május 28-án nyújtották be, a bizottság pedig most hivatalosan is jóváhagyta azt. Ennek értelmében Magyarország 2027-től az Európai Ügyészség (EPPO) 25. tagállamává válhat.

Az Európai Ügyészség feladata az Európai Unió pénzügyi érdekeinek védelme, vagyis az uniós forrásokat érintő csalások, korrupciós ügyek és egyéb pénzügyi visszaélések kivizsgálása, valamint a felelősök bíróság elé állítása.

A kormány tájékoztatása szerint a csatlakozás után az EPPO akár 2021-ig visszamenőleg is vizsgálhatja a Magyarországon történt, uniós forrásokat érintő visszaéléseket. Magyar Péter úgy fogalmazott, hogy a csatlakozás fontos lépés a jogállamiság és az átlátható közpénzfelhasználás megerősítése felé.

Ha minden a tervek szerint alakul, 2027-től az uniós támogatások felhasználását már nemcsak a hazai hatóságok, hanem az Európai Ügyészség is vizsgálhatja - szükség esetén akár évekre visszamenőleg is.

Tetszett a cikk? Ne maradj le rólunk! Kövess minket Facebook oldalunkon: