A perzselő hőség mellett egy másik komoly veszélyre is figyelmeztetnek a meteorológusok. Pénteken az ország szinte teljes területén eléri, sőt meghaladja a kritikus szintet az UV-B-sugárzás, miközben a hőmérséklet több helyen a 38–40 fokot is megközelítheti.
A HungaroMet előrejelzése szerint szinte az egész országban extrém erős UV-B-sugárzásra kell készülni, ami már rövid idő alatt is komoly bőrkárosodást okozhat.
Ezeken a területeken lesz a legveszélyesebb
A nagyon magas UV-B-sugárzásra Nyugat-, Közép- és Dél-Dunántúlon, Pest vármegyében, Budapesten, az Észak- és Dél-Alföldön, valamint Észak-Magyarországon kell számítani.
A szakemberek azt kérik, hogy 11 és 15 óra között lehetőleg senki ne tartózkodjon hosszabb ideig a tűző napon, és mindenki gondoskodjon megfelelő fényvédelemről.
A 40 fok csak a kezdet lehet
A rendkívüli hőség hátterében egy úgynevezett hőkupola, egy afrikai anticiklon és az úgynevezett omegablokk áll – mondta Kovács Erik, a Klímapolitikai Intézet vezető kutatója.
A szakértő szerint a klímaváltozás miatt néhány éven belül a most még rendkívülinek számító 38–40 fokos hőség akár a nyári átlag részévé is válhat, vagyis a mostani extrém időjárás a jövőben egyre gyakoribb lehet.