2026. 03. 10., Kedd, 09:03

Üzemanyagár-stop lépett életbe: csak magyar rendszámú autók tankolhatnak védett áron

A kormány új rendeletekkel avatkozik be az üzemanyagpiacba az energiabiztonságra hivatkozva. A friss szabályozás szerint a 95-ös benzin és a dízel árát maximálták, ugyanakkor a kedvezményes ár nem jár mindenkinek: csak magyar rendszámú járművek tankolhatnak védett áron. Emellett az állam a stratégiai készletekhez is hozzányúl, hogy fenntartsa az ellátás biztonságát.

Gázolajhiány több benzinkúton: egyes helyeken már korlátozzák a vásárolható mennyiséget

Gázolajhiány több benzinkúton: egyes helyeken már korlátozzák a vásárolható mennyiséget

Egyre több jel utal arra, hogy feszültté vált az üzemanyag-ellátás több magyarországi benzinkúton. Egyes kisebb kutakon már korlátozzák a kiadható gázolaj mennyiségét, sőt olyan helyek is vannak, ahol teljesen kifogyott a dízel a nagy roham miatt.

Új szakaszba lépett a hazai üzemanyagpiac szabályozása: a Magyar Közlönyben megjelent rendeletek alapján a kormány védett árat vezet be a 95-ös benzinre és a gázolajra. Ennek értelmében a benzin literje legfeljebb 595 forintba, a dízelé pedig legfeljebb 615 forintba kerülhet, és ezen felül a kutak semmilyen extra díjat nem számíthatnak fel.

A kedvezményes ár azonban nem vonatkozik mindenkire.

A szabályozás szerint védett áron kizárólag magyar rendszámú járművek tankolhatnak, ráadásul az üzemanyagot csak közvetlenül a jármű tankjába lehet tölteni

Ezzel a kormány azt akarja megakadályozni, hogy valaki kannákba vagy más tárolókba vásároljon fel olcsóbb üzemanyagot.

A benzinkutak számára is szigorúbb előírások jönnek. Az üzemeltetőknek ellenőrizniük kell a rendszámot és a forgalmi engedélyt, jól látható helyen fel kell tüntetniük a védett árakat, valamint magyar és angol nyelvű tájékoztatást is ki kell helyezniük arról, kik jogosultak ezen az áron tankolni. A szabályok megszegése súlyos bírságokat vonhat maga után: a NAV több százezer, sőt akár többmilliós büntetést is kiszabhat.

A rendelet nemcsak az árakat érinti, hanem az ellátásbiztonságot is. A kormány korlátozza az üzemanyagok és a nyers kőolaj kivitelét, amelyhez ezentúl miniszteri engedélyre lesz szükség. Emellett a stratégiai tartalékból összesen több százmillió liter benzint és dízelt szabadítanak fel, hogy biztosítsák a folyamatos hazai ellátást. Ezeket a készleteket kizárólag magyarországi kutakon lehet majd forgalomba hozni, szintén a védett ár alkalmazásával.

A háttérben az áll, hogy az elmúlt hetekben jelentősen megugrottak az üzemanyagárak. A dízel különösen nagyot drágult, miközben a nemzetközi olajpiacon is komoly áremelkedés indult el. A kormány ezt az energiaválsággal és az ellátási kockázatokkal indokolja, ezért döntött rendkívüli beavatkozás mellett.

A most életbe lépő intézkedésekből jól látszik, hogy az állam egyszerre próbálja fékezni az árak elszállását és biztosítani, hogy a hazai kutakon elegendő üzemanyag maradjon. Az viszont már a következő hetekben eldőlhet, hogy a gyakorlatban mennyire lesz tartható ez a rendszer, és milyen hatással lesz a piac szereplőire, illetve az autósokra.

Tetszett a cikk? Ne maradj le rólunk! Kövess minket Facebook oldalunkon: