Nemzetközi tanulmány is bírálja a magyar nyugdíjrendszert.
Havonta átlagosan 57 ezer forinttal kapnak kevesebbet a nyugdíjasok az átlagnyugdíj szintjén a jelenlegi számítási rendszer miatt - állítja a Nyugdíjas Szervezetek Egyeztető Tanácsa (NYUSZET). A szervezet szerint a jelenlegi indexálási módszer hátrányosan érinti az időseket, és hozzájárul a növekvő elszegényedéshez - számotl be róla a 24.hu. Álláspontjukat egy friss, a Human Rights Watch által készített, Magyarországról szóló jelentés is alátámasztja, amely szerint a magyar nyugdíjrendszer nem biztosítja megfelelően az idősek szociális biztonsághoz és méltó életszínvonalhoz való jogát. A tanulmány kiemeli: a jelenlegi indexálási módszer miatt a nyugdíjak egyre jobban lemaradnak az átlagbérektől, ami tovább mélyíti az egyenlőtlenségeket - és különösen a legalacsonyabb jövedelmű nyugdíjasokat hozza nehéz helyzetbe.
A NYUSZET számításai szerint, ha a korábban alkalmazott, úgynevezett svájci indexálást - amely az infláció és a béremelkedés mértékét egyaránt figyelembe vette - alkalmaznák, akkor a nyugdíjak akár 23 százalékkal magasabbak lehetnének.
Ez az átlagnyugdíj esetében havi mintegy 57 ezer forintos különbséget jelentene. Juhász László, a szervezet alapító elnöke szerint a nyugdíjas érdekképviseletek évek óta tesznek javaslatokat a rendszer átalakítására, ám ezek nem találtak érdemi meghallgatásra. A szervezet jelezte: az új kormány első munkanapján ismét napirendre kívánja tűzni a nyugdíjszámítás reformját, és több szervezettel együtt kíván fellépni a változtatás érdekében.