Nem mindennapi látvány fogadta hétfő reggel a Balaton partján sétálókat Balatonfenyvesnél: a befagyott tó jegét hosszú, egyenes repedések szelték át, mintha egyetlen mozdulattal hasadt volna ketté a felszín. A jelenségről a sonline.hu számolt be.
A természetes folyamatot rianásnak nevezik, amely nagy hőmérséklet-különbség hatására alakul ki. Ilyenkor a jég feszülni kezd, majd látványos törésvonalak mentén megnyílik. A mostani rianás különösen szépen rajzolódott ki, több helyen is jól megfigyelhető volt a part közeléből.
A pillanatot Stamlerné dr. Bodor Kata hobbifotós örökítette meg, képein jól láthatók a jég rétegei, a törésvonalak és a fagyott buborékok is. Bár a jelenség sokszor hangos, most inkább a vizuális élmény dominált.