2025. 12. 09., Kedd, 20:27

Érkezik az év egyik legszebb csillaghullása - Már ha a felhők is úgy akarják

December közepén ismét feltűnik a Geminidák meteorraja, amelyet a szakértők az év egyik leglátványosabb és legmegbízhatóbb csillaghullásának tartanak. A raj minden évben nagy számban produkál fényes meteorokat, ideális esetben óránként akár 100-120 hullócsillag is feltűnhet az égen.

A meteorok látszólagos kiindulási pontja, azaz a radiáns, az Ikrek (Gemini) csillagkép bal feje, Castor közelében található. A Geminidák közepes sebességű meteorai könnyen megfigyelhetők, ha sikerül megfelelő helyszínt találni: a szakemberek szerint városoktól távoli, fényszennyezéstől mentes terület ajánlott, és fontos a meleg öltözet is, mert a hosszú, mozdulatlan megfigyelés során könnyen megfázhatunk.

A jelenség idei maximumát december 13-ról 14-re virradó éjjelre várják, a megfigyelést pedig segíti, hogy hajnal 2-ig nem lesz fent a Hold, később pedig csak gyengén világít. A legtöbb meteor magyar idő szerint december 14-én délelőttléphet be a légkörbe, így a hajnal előtti órák ígérkeznek a legkedvezőbbnek - írja az NG24.hu.

A mostani számítások szerint azonban az időjárás alaposan rontja az esélyeket: hazánk nagy részén borult, párás, helyenként ködös idő várható egész hétvégén. A jelenséget jó eséllyel csak a magasabb hegycsúcsok emelkedhetnek a felhőtenger fölé, így ott lehet leginkább remény a megfigyelésre.

Tetszett a cikk? Ne maradj le rólunk! Kövess minket Facebook oldalunkon: