Amikor az akciók öröme átcsúszik a fogyasztás kényszerébe.
A Black Friday mára nemcsak egy nap, hanem egy világméretű esemény lett, amikor a vásárlás szinte rituálévá válik. Sőt sok esetben már nem is egy napról, hanem egy egész hónapról van szó. Az üzletek és webáruházak már napokkal korábban elkezdik az „őrületet”, és az ember könnyen úgy érzi: ha most nem vesz meg valamit, később bánni fogja. Az akciók mögött azonban egy jól olajozott rendszer áll, amely a sürgetés és a hiány érzetét kelti – így a vásárló sokszor nem szükségből, hanem impulzusból dönt.
A probléma nem azzal van, hogy olcsóbban jutunk hozzá dolgokhoz, hanem azzal, hogy a Black Friday a fogyasztás kultuszát erősíti. Arra tanít, hogy a boldogságot, az önkifejezést és a sikerélményt tárgyakon keresztül érhetjük el. Az így felpörgetett vásárlási láz környezeti terhe óriási: a feleslegesen vásárolt termékek rövid időn belül a kukában vagy a szekrény mélyén végzik, miközben a csomagolás, a szállítás és a gyártás mind tovább növeli az ökológiai lábnyomunkat.
Pedig a tudatos vásárlás nem az akciók elutasítását jelenti, hanem a mérték megtalálását. Ha valóban szükségünk van valamire, és nem csak a „le ne maradj” érzés vezérel, akkor a kedvezmények akár hasznosak is lehetnek. Az igazi kihívás az, hogy a Black Friday ne váljon a kontroll elvesztésének szimbólumává, hanem emlékeztessen rá: a legjobb vásár néha az, amit meg sem kötünk.