Ahogy beindul a nyári szezon, a diákmunka iránti kereslet is az egekbe szökik – különösen a vendéglátásban és a turizmusban. A Balaton környéki településeken a nyári diákmunkások nélkül gyakorlatilag leállna az élet, hiszen sok helyen 60–70 százalékban ők viszik a hátukon a szezont. A legtipikusabb pozíciók ilyenkor a pultos, felszolgáló, árus, takarító, illetve konyhai kisegítő munkák, de a jegypénztáraknál is gyakran ülnek fiatalok.
Nem meglepő, hogy a legtöbb diák nemcsak a tapasztalat miatt vállal munkát, hanem a fizetés miatt. Országos átlagban a diákok bruttó órabére főként 1672-2000 forint körül alakul, a balatoni vendéglátásban bruttó 2300 forint körüli órabérrel lehet számolni, míg Budapesten az átlag – 2000 és 2300 forint között mozog. A komolyabb, szakmai felkészültséget igénylő, például mérnöki vagy informatikai munkákért viszont akár 3000–3500 forintot is fizetnek óránként.
Nem csak a strandok és büfék világában van szükség diákokra. Az ipari és termelési szektorban is egyre több fiatal dolgozik, főként nyáron, amikor a teljes munkaidős alkalmazottak szabadságra mennek. A Prodiák szerint az összes diákmunkás 25–30 százaléka ilyen területeken helyezkedik el. Különösen a Nyugat-Dunántúlon és a Dél-Alföldön jellemzőek a három műszakos lehetőségek, amelyek persze magasabb bérezéssel is járnak.
A pénz mellett egyre többen keresik az olyan állásokat, ahol rugalmas beosztásban dolgozhatnak, és a munka összeegyeztethető az iskolai kötelezettségekkel. A hosszabb távú pozíciók esetén, például gyakornoki helyeken az is sokat nyom a latban, ha van home office lehetőség, vagy ha a cég nyitott az egyetemi elfoglaltságokhoz igazodó munkarendre.