2025. 07. 04., Péntek, 09:46

40 éves lett a Vissza a jövőbe - Mondunk is 10 dolgot, amit biztos nem tudtál róla!

40 évvel ezelőtt robbant be a „Vissza a jövőbe”, 1985. július 3-án debütált a mozivásznon és azóta is popkulturális mérföldkőnek számít. A trilógia nemcsak az időutazás zsánere miatt lett legendás, hanem poénos karaktereivel és ikonikus stílusával is generációkat ejtett rabul

Michael J. Fox először nemet mondott a felkérésre

Ma már elképzelhetetlen, hogy Marty McFly szerepében bárki mást lássunk, ám eredetileg nem Michael J. Fox állt a kamera előtt. Bár ő volt az alkotók első választása, a Családi kötelékek című sorozat forgatása miatt először nemet mondott a szerepre. A produkció így Eric Stoltzra bízta Marty karakterét, és el is kezdték vele a forgatást. Hamar kiderült azonban, hogy Stoltz komolyabb hangvételű játéka nem passzol a film tónusához. Robert Zemeckis rendező továbbra is ragaszkodott Foxhoz, és végül sikerült megegyezni: a színész napi húsz órát dolgozott, nappal sorozatot, éjjel pedig filmet forgatott.

Jennifer szerepét kétszer is újraválogatták

Marty barátnőjét, Jennifer Parkert az első filmben Claudia Wells alakította, de erre a szerepre sem ő volt az első választás. Eredetileg Melora Hardin kapta volna Eric Stoltz oldalán, ám miután Stoltzot lecserélték, Hardint is elküldték – a hírek szerint azért, mert a készítők nem akarták, hogy a színésznő magasabb legyen Foxnál.  Wells végül eljátszhatta Jennifert az első részben, ám amikor a folytatásokra került sor, visszavonult a színészettől édesanyja betegsége miatt. Így a második és a harmadik részben már Elisabeth Shue alakította Jennifert.

 

A DeLorean helyett eredetileg egy hűtő lett volna az időgép

Az ikonikus időgép, a rozsdamentes acélborítású DeLorean mára a popkultúra egyik legismertebb filmes járműve. Azonban az első forgatókönyv szerint Doc Brown egy hűtőszekrényt használt volna időgépként, amelyet egy teherautóra erősítettek. A készítők viszont rájöttek, hogy az ötlet nem túl praktikus, így végül egy mobilisabb időgép mellett döntöttek: az autó ötlete először viccnek indult, de a DeLorean futurisztikus megjelenése tökéletes választásnak bizonyult.

 
Az óratorony sem szerepelt az eredeti forgatókönyvben

A történet egyik legemlékezetesebb helyszíne az óratorony, ami nélkül Marty nem lenne képes visszatérni a saját idejébe. Az első verzió szerint azonban a főhős egy atombomba-teszt segítségével tért volna vissza a jelenbe – a forgatókönyvírók szerint a robbanás energiája biztosította volna az időugrást. Csakhogy ennek megvalósítása költséges és bonyolult lett volna. Végül a Universal Studios hátsó udvarán álló, korábban a Ne bántsátok a feketerigót! című filmben látott bírósági épületből alakították ki az ikonikus óratornyot, a robbanást pedig villámcsapásra cserélték.

 
Majdnem „Űrlény a Plutóról” lett a film címe

Vissza a jövőbe cím ma már fogalom, ám a stúdió eredetileg másként képzelte el a dolgot. Az egyik vezető a „Space Man From Pluto” – vagyis „Űrlény a Plutóról” – címet javasolta, arra hivatkozva, hogy a Vissza a jövőbe logikátlan és zavaró. Szerencsére Steven Spielberg producerként közbelépett, és egyértelművé tette, hogy esze ágában sincs változtatni a film címén. 

 

Crispin Glover nem tért vissza a folytatásokra és ezzel precedenst teremtett

A trilógia első részében George McFly-t Crispin Glover játszotta, aki a folytatásokhoz magasabb fizetést kért, a stúdió ebből nem engedett, és végül nélküle folytatták a munkát. A karaktert nem válogatták újra, hanem archív jelenetekkel és egy maszkos színésszel oldották meg a jelenlétét. Glover végül pert indított, amelyet meg is nyert – ez a döntés precedenst teremtett Hollywoodban: azóta tilos egy színész arcát vagy hangját engedély nélkül újra felhasználni.

A második és harmadik részt egyszerre forgatták le

Vissza a jövőbe első része hatalmas siker lett, és bár a készítők nem voltak biztosak a folytatásban, a stúdió ragaszkodott a második részhez. A hírek szerint azonban a forgatókönyv olyan bonyolultra sikeredett, hogy végül kettévágták: a második és harmadik részt közvetlenül egymás után, gyakorlatilag egyhuzamban forgatták le.

 
Huey Lewis és a ZZ Top is feltűnik a trilógiában

A film zenéjét író Huey Lewis nemcsak a hangjával, de arcával is hozzájárult a sikerhez: ő alakítja azt a tanárt, aki Marty zenekarának azt mondja a meghallgatáson, hogy túl hangosak. A harmadik rész vadnyugati jeleneteiben pedig a ZZ Top zenekar bukkan fel – ők játsszák a városi zenészeket, ikonikus szakálluk szinte beleolvad a kosztümös háttérbe.

 
A második film volt Elijah Wood első szerepe

Több mint egy évtizeddel azelőtt, hogy Elijah Wood világhírűvé vált Frodóként, már feltűnt a Vissza a jövőbe II-ben. Ő alakítja azt a kisfiút, aki Marty videojáték-tudását csodálja a jövőbeli étkezdében. Ez volt Elijah Wood első hivatalos filmszerepe, és bár csak néhány másodpercre tűnik fel, egy generáció ismerte fel később benne a gyereksztárt.

Soha nem készül folytatás és ennek jó oka van

Manapság szinte minden kultikus filmet újraforgatnak vagy folytatnak – de a Vissza a jövőbe kivétel. Ennek oka, hogy Bob Gale és Robert Zemeckis a legelső szerződésükbe belefoglalták: minden jövőbeli filmváltozathoz az ő jóváhagyásuk szükséges. És úgy vélik, bármilyen folytatás csak ártana a trilógia hírnevének. Ráadásul Michael J. Fox Parkinson-kórral küzd, így egy új részben már ő sem szerepelhetne – amit a rajongók is tiszteletben tartanak.

Tetszett a cikk? Ne maradj le rólunk! Kövess minket Facebook oldalunkon: