2025. 05. 26., Hétfő, 00:00

Kvagga kagylók: A Balaton új, láthatatlan víztisztítói

Egy invazív faj, amely egyszerre jelent ökológiai kihívást és lehetőséget a tó számára.

A Balaton part menti övezetében egyre nagyobb számban jelenik meg a kvagga kagyló (Dreissena rostriformis bugensis), egy invazív faj, amely közel 15 éve van jelen a tóban. A HUN-REN Balatoni Limnológiai Kutatóintézet legújabb kutatásai szerint ezek a kagylók jelentős szerepet játszhatnak a Balaton vízminőségének javításában. Egyedszámuk négyzetméterenként akár 100 ezret is elérhet a parti öv szilárd felületein, és biomasszájuk 8-80 tonna között mozog a vízállástól függően.

A kvagga kagylók szűrő életmódjuk révén óránként 2 deciliter vizet képesek átszűrni, így a balatoni állomány háromnaponta képes átszűrni a parti öv teljes vízmennyiségét. Laboratóriumi vizsgálatok kimutatták, hogy tíz nap alatt a vízben jelen lévő policiklusos aromás szénhidrogének (PAH-ok) akár 85–100 százalékát is eltávolítják, valamint hatékonyan kiszűrik a nem szteroid gyulladáscsökkentő gyógyszermaradványokat is.

Bár a kvagga kagylók víztisztító képessége ígéretes, jelenlétük ökológiai kihívásokat is jelent. Invazív fajként képesek kiszorítani az őshonos fajokat, és jelentősen átalakíthatják a tó ökoszisztémáját. A kutatók szerint fontos, hogy a kvagga kagylók szerepét komplex módon vizsgáljuk, figyelembe véve mind pozitív, mind negatív hatásaikat, hogy megfelelően kezelhessük jelenlétüket a Balatonban.

Tetszett a cikk? Ne maradj le rólunk! Kövess minket Facebook oldalunkon: