Pedig már tavaly sem volt velük egyszerű.
2024 augusztusában és szeptember elején a Balatonnál az árvaszúnyogok szokásosnál erősebb rajzása volt megfigyelhető. Bár ezek a rovarok nem csípnek, tömeges jelenlétük mégis lehet kellemetlen: ellepik a világos felületeket, belehullhatnak az ételekbe, és nyomot hagynak az autókon - olvasható a Balatoni Limnológiai Intézet közleményében.
Mint írják, a lárváik a víz üledékében élnek, algákkal és növényi maradványokkal táplálkoznak, fontos táplálékforrást jelentenek halak, madarak és más vízi élőlények számára. Rajzásuk során a testükben felhalmozódott szervesanyag egy része is kikerül vizeinkből, így elősegítik vizeink öntisztulását. Az árvaszúnyogok tehát alapvetően hasznos rovarok.
Miért volt tavaly különösen sok belőlük?
A Balatonban a Chironomus balatonicus nevű nagytestű faj képes tömegesen elszaporodni és ő okozza a számunkra zavaró mértékű rajzásokat. Ha az algaszint egy bizonyos érték fölé emelkedik (kb. 20 mikrogramm klorofill-a/liter), ezek a rovarok gyorsan elszaporodnak. A vízminőség változással összefüggésben az 1970-es és 1990-es évek között rendszeresek voltak a nagy rajzások, de azóta visszaszorultak – egészen mostanáig.
Mi várható 2025-ben?
2024 nyarán a tartósan meleg vízhőmérséklet és fényszegény körülmények miatt megnőtt az algák mennyisége, különösen a Siófoki-medencében (ahol a tavalyinál magasabb alga mennyiséget csak 1994-ben mértek eddig). Ez kedvezett az árvaszúnyogoknak: lárváik nagy számban telepedtek meg az üledékben, így 2025 tavaszán (április-június) az elmúlt 30 év egyik legnagyobb rajzására számíthatunk.
Hogyan védekezhetünk? Az intézet tanácsa szerint ne bolygassuk a part menti bokrokat, fákat és nádasokat, ahol a rovarok pihennek. Sötétben igyekezzünk távol maradni az erős fényforrásoktól, mert ezek vonzzák őket. Hosszú távon a zavaró rajzások elkerüléséhez az algabiomassza, vagyis az algák szaporodásához szükséges tápanyagok (elsősorban foszfor) elérhetőségének csökkenése lenne szükséges.