Vendégszektor névre hallgató új rovatunkban a közvéleményt leginkább foglalkoztató események, történések egy-egy szakértőjét kérjük meg, hogy fejtse ki véleményét az adott témakörről. A szerzők a leírtakat legjobb tudásuk szerint saját véleményként írják, azokban szerkesztőségünk nem végez módosításokat. Vendégszerzőnk Brányik Tibor aki a mesterséges intelligenciával kapcsolatos tapasztalatairól és gondolatairól osztotta meg véleményét.
Veled vagy Nélkülem?!
Hogy született ez a cikk? Mielőtt megválaszolom fontosnak tartom elmondani, hogy nem tartom magam AI szakembernek. Nem akarom elmondani a tutit az AI-ról, nem fogok jövőt jósolni de még a nyerő lottószámokat sem ígérem a cikk végére. Műszaki és management szakembernek tartom magam, akinek 2 évvel ezelőtt mutatták be a ChatGPT-t és a mesterséges intelligencia technológiát. Rá is kattantam és azóta lelkes rajongója vagyok, mint felhasználó.
De hogy a kérdést megválaszoljam, egy esti baráti beszélgetés végén jött a felkérés, hogy írjam le a tapasztalataimat az AI-al kapcsolatban. Ezt megelőzte, hogy a beszélgetésben már túl voltunk a borkóstoláson és a fiús témákon is, amikor bedobtam az AI témát. Ezekből gondoltam néhány gondolatot megosztani. Ezen gondolatok mögött áll néhány konferencia részvétel, napi szintű AI/ ChatGPT használat és AI témájú könyvek és cikkek olvasása. Folytassuk még egy kérdéssel:
Igen, a mesterséges intelligencia megosztó én ezért nem szeretem ezeket a szavakat használni, mármint azt, hogy
mesterséges meg, hogy intelligencia.
A megosztás mellett az emberek egy részét még meg is ijeszti és reflexből elkezdenek ellene harcolni. AI-ként szoktam emlegetni, ami persze ugyan azt jelenti, de nincs kimondva a mesterséges meg az intelligencia. Aztán az AI-ról átváltok arra, hogy ez a technológia egy asszisztens, kezeljük úgy, hogy ez vagy ő (kinek mi a szimpatikus) a mi társalkodónőnk egy véleménymondó vagy a tanácsadónk. Itt meg is érkeztünk az első témához.
Az AI okos vagy okosabb?
A beszélgetésekben jönnek itt a példák, hogy nem is okos, meg mindent megmagyaráz és a végén teljesen mást mond. Ez itt az AI paradoxona:
ha okosabb, akkor miért kell kritikusnak legyünk vele szemben.
Ha meg kritikusnak kell legyünk, akkor mire jó? Az okos kifejezés talán nem is jó szó a képességeire, mert valójában nem okos, hanem nagyon sok információ - olyan információ, amiben hiszünk, bízunk és amit mi is tanultunk - áll a rendelkezésére, amiből válaszolni tud a kérdéseinkre. Nem érti a világot amiben élünk csak adatokat elemez. Még érzelmei sincsenek, hogy megérzés alapon azt értse, amit mi kérdezünk és ahogy mi kérdezünk, hangsúlyokat sem tud értelmezni, amiből kiérezheti a valós kérdésünket. Ha olyan jó adatelemző, akkor miért beszél néha félre? Félrebeszél vagy mi kérdeztünk rosszul?
Meg kell tanulni kérdezni.
Ennél a résznél azt tudom javasolni, hogy ülj le a ChatGPT-vel és kérd meg (ha szeretnéd utasítsd), hogy tanítson meg kérdezni a ChatGPT-től. Nem tudja értelmezni azt, hogy ’úgy gondoltam’. Ha belegondolsz az ember-ember közötti kommunikációban ez milyen félreértésekhez tud vezetni.
Félreértjük egymást és az AI-t is.
Nap, mint nap tapasztaljuk, hogy az emberek mennyire félre tudják érteni egymást. Biztos mindenki tapasztalta már ezt, mert nem volt egyértelmű a szóhasználat, mert eltérő háttértudással rendelkezünk, másra asszociálunk, mint a partnerünk és nem beszélve az előítéletekről, amikor a másik embert hallgatjuk.
Na ez itt már-már filozofikussá vált.
Térjünk vissza a Z-generációra, na azok most nagyon okosak és mindenkinél is többet tudnak. Nem szeretnék senkit megbántani, de én most küzdök egy Z generációssal. Amikor visszakérdezek egy beszélgetésben egy-egy szóra vagy mondatrészre, mert pontosítani akarom vagy megérteni azt, amit nekem akarnak mondani, akkor gyakran ott van vége a beszélgetésnek. Aztán újra tervezek és ismét megpróbálok szót érteni a lányommal. Hogyan tudnám vele megértetni azt, hogy az Ő jövőjében mennyire fontos lesz a kérdés feltevés?
Tanuljunk vagy csak kérdezősködjünk?
Alkalmam volt igazi AI szakemberrel hosszabban beszélgetni, amikor megkérdeztem tőle, hogy a Z-generációt járassuk tovább iskolába vagy csak tanítsuk kérdezni, mert a jövő ez lesz, a többire meg ott lesz az AI?
Természetesen taníttassuk őket, mert kérdezni csak az tud, akinek van tudása.
Én mint egy X generációs még ezt hallottam a szüleimtől és ennek igazat tudok adni, mert szinte naponta kérdezem az ’asszisztensemet’ különböző témakörökben. Egy jó kérdés feltevéshez érteni kell a témát és tudnunk kell kb. mit keresünk.
Amikor olyan területre tévedek, amit kevésbé ismerek ott pedig azt veszem észre, hogy egyik mondatból a másikba kérdezek és közben újabb és újabb gondolatokat kapok, amiből újabb és újabb kérdéseket teszek fel…
aztán elveszek a rengeteg információban.
Itt nincsenek előítéleteim a válaszokkal kapcsolatban cserébe nem is nagyon hiszem el a válaszokat. Legalább megtanít jobb kérdéseket feltenni, gondolkodtat az ismeretlenen, segít új nézőpontokat találni és jobbá tesz a kritikus gondolkodásban és a problémamegoldásban.
Játssz az AI-vel!
Így a cikk végén egy kéretlen tanácsot is adok: Játssz az AI-val!
A kis rókák is játék közben tanulnak meg vadászni.
Mielőtt bárkiben kétség lenne, igen, használtam a ChatGPT-t a cikk írásához asszisztensként. A képeket meg a ChatGPT készítette!