A tavaszi óraátállítás minden évben március utolsó vasárnapjára esik, így a nyári időszámítás 2025-ben március 30-án, vasárnap hajnalban kezdődik. Ekkor kell majd hajnali 2 óráról 3 órára előreállítani az órákat, tehát ezen a napon egy órával kevesebbet alhatunk. Csak remélni tudjuk, hogy ez lesz az utolsó átállítás.
Mint azt már megírtuk, Az Európai Parlament már 2019-ben megszavazta az óraátállítás eltörlését, mely szerint 2021 márciusában lett volna az utolsó átállítás, ehhez képest mostanáig nem történt előrelépés.
Most újra esélyt kapunk a halasztgatás végére, csak rajtunk múlik hogy ez lesz-e az utolsó.
Az óraátállítás eltörléséről ugyan uniós döntés született, de azért nem volt egységes a folyamat, mert az egyes országok maguk dönthettek arról, hogy melyik időzónában maradnak. Magyarország mellett több más európai ország is úgy döntött, hogy a téli időszámítást tartja meg, míg például Spanyolország és Franciaország a nyári időszámításban marad.
A téli–nyári időszámítás használatát illetően érdekes példa, hogy
- Izland nem alkalmaz óraátállítást, egész évben a GMT időzónát használják, mivel földrajzi elhelyezkedése miatt a nappalok és éjszakák hossza nagyon változó.
- Oroszország 2011-ben szüntette meg az óraátállítást, és egész évben a nyári időszámítást alkalmazta, 2014-ben azonban visszatértek az állandó téli időszámításhoz.
- Fehéroroszországban 2011-ben eltörölték az óraátállítást, és azóta az addigi nyári időszámítást használják egész évben.
- Mexikó 2022-ben döntött úgy, hogy eltörli az óraátállítást, már nem váltanak nyári és téli időszámítás között. Kivételt képeznek a határ menti régiók, amelyek az Egyesült Államokkal való szoros gazdasági kapcsolatuk miatt továbbra is követik az óraátállítást.
- Egy közelebbi példa a szomszédos Ukrajna, ahol 2024 októberében tervezték az utolsó óraátállítást, amely után az ország véglegesen a téli időszámításra tért volna át, és megszüntette volna az évi kétszeri óraátállítást. Az ukrán parlament 2024 júliusában elfogadta az erről szóló törvényjavaslatot, azonban Volodimir Zelenszkij ukrán elnök nem írta alá a törvényt, így nem lépett hatályba. Ennek következtében Ukrajnában 2025-ben is folytatódik az óraátállítás gyakorlata.