2024. 10. 29., Kedd, 08:50

Lefújta a kárelhárítási készültséget a vízügy, csökkent a Kapos szennyezettsége

A Magyar Cukor Zrt. hűtőtavaiban történt halpusztulás kapcsán október 2-án elrendelt másodfokú vízminőségi kárelhárítási készültséget október 24-én 18 órakor a Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság (Ddvizig) megszüntette - írta a Pecaverzum.

Felháborító! Szennyeződés került a Kapos folyóba, döglött halak szegélyezik a partot

Felháborító! Szennyeződés került a Kapos folyóba, döglött halak szegélyezik a partot

A hétvége során kerülhetett az olajszerű szennyeződés a Kaposba, azóta a folyó több szakaszáról jelentettek jelentős halhullást. 

A Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság (Ddvizig) közleményében most azt írta, hogy a Magyar Cukor Zrt. hűtőtavaiban mért vízminőségi értékek határérték alattiak, és a Kaposban nem tapasztalható szennyezésre utaló jel. Mint ismert, a Kapos folyón, a kaposvári Magyar Cukor Zrt. gyárának közelében olajos szennyeződést észleltek, ami miatt a Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság (DDVIZIG) október 2-án elsőfokú vízminőségi kárelhárítási készültséget rendelt el. A készültséget aznap másodfokúra, másnap pedig harmadfokúra emelték, hogy megfékezzék a szennyezés terjedését.

 

A Tolna Megyei Horgászegyesületek Szövetsége (Tohosz) jelentése szerint a horgászok már szeptember végén pipáló és elpusztult halakat észleltek a Kapos taszári szakaszán, majd a szennyezés hamarosan elérte a kurdi részt is. A szennyezés súlyos oxigénhiányt okozott a vízben, több helyen 0,3 mg/l alatti oxigénszintet mértek, ami komoly veszélyt jelentett a halállományra. Október 1-jén a szennyezés elérte a szakályi és regölyi területeket is, ahol habfoltok és zavartan viselkedő halak jelezték a problémát. Október 2-án már a Sió-csatornában is kábult halakat figyeltek meg.

A Kaposvári Sporthorgász Egyesület a szennyezés és a halpusztulás miatt október 8-án általános horgászati tilalmat rendelt el a Kapos folyó Somogy vármegyei szakaszán, amely a mai napig érvényben van. Több bejelentés is érkezett az illetékes hatóságokhoz, ám egyelőre nem ismert pontosan, mi okozhatta ezt az ökológiai katasztrófát.

Az elrendelt vizsgálatok eredményeiről a Tohosz és a Kaposvári Sporthorgász Egyesület sem adott még ki hivatalos tájékoztatást, bár ezt korábban megígérték.

Tetszett a cikk? Ne maradj le rólunk! Kövess minket Facebook oldalunkon: