Október 11-től naplemente után már megpróbálhatjuk megkeresni az év eddigi legfényesebb üstökösét. A kométa sikeresen túlélte a szeptember 27-i napközelségét - írja a Svábhegyi Csillagvizsgáló.
A legfrissebb hajnali megfigyelések szerint az üstökös jó formában van. Október 11-én bukkan fel először az esti égen napnyugta után, majd napról napra egyre magasabbra emelkedik a nyugati égbolton. Várhatóan szabad szemmel is jól látható lesz, de egy binokulár segítségével biztosan észlelhetjük.
A kométát elsőként a Kínai Tudományos Akadémia Bíbor-hegyi Obszervatóriumában észlelték, 2023. január 9-én. Néhány héttel később, február 22-én az ATLAS projekt dél-afrikai csillagvizsgálójából is felfedezték. Ahogyan az üstökösök névadásánál lenni szokott, független felfedezőként mind a két intézmény nevét megkapta az égitest.
Bár halvány, de jókora csóva indul ki a kométából, szabad szemmel nézve 25 fokos távolságig. Az üstökös október 9-10-én látszólag egészen közel kerül a Naphoz, majd átfordul a nyugati égre, így október 11-én este már észlelhetjük is!
Észlelés szempontjából az október 20-a, vasárnap este ígérkezik a legjobbnak több szempontból is. A már jól megszokott időpontban kezdhetjük az üstökös észlelését, és újból a Marfik csillagot kell megkeresnünk. A 24 fokos magasságban lévő üstökös kevesebb mint 1 fok távolságra lesz a csillagtól fölfelé, így egy binokulárral egyszerre láthatjuk a fehér színű csillagot és fölötte a csóvás üstököst. Sőt mi több, a Hold csak 19:10-kor bukkan fel a keleti horizonton, ezért rövid ideig holdfénymentes, sötét éjszakán gyönyörködhetünk az év eddigi legfényesebb kométájában.