A korábbinál nagyobb területen lesz tilos a beépítés, emellett az új szabályozás megvédi a strandokat és a zöldterületeket.
A Balaton egyik legfontosabb természeti örökségünk, amelyet kötelességünk megvédeni – közölte Lánszki Regő országos főépítész, építészeti államtitkár az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) MTI-hez eljuttatott közleményében.
A tájékoztatás szerint az ÉKM építészeti államtitkársága által összeállított új építésügyi keretrendszer alapján – összhangban tavaly év végén elfogadott, a magyar építészetről szóló törvénnyel – a korábbinál nagyobb területen lesz tilos a beépítés, emellett az új szabályozás megvédi a strandokat és a zöldterületeket és természetes partszakaszok kijelölésével elősegíti a természetes és természetközeli növényzettel borított területek ökológiai állapotának fenntartását.
- megújítsa a Balaton vízparti területeire vonatkozó építésügyi keretszabályozást,
- megteremtse a területrendezési terv – vízparti Terv – településrendezési terv – építési előírások világos és átlátható rendszerét,
- visszaszorítsa a vízparti területek beépítését,
- elősegítse a természetes és természetközeli állapotú területek hatékonyabb védelmét,
- megakadályozza az ökológiai degradációt,
- erősítse és ösztönözze a vízparti területek közcélú használatát, a táji adottságok megőrzését,
- megteremtse a vízszintszabályozáshoz alkalmazkodó új területhasználat jogszabályi feltételeit.
Hozzátették, mindez összhangban van a tavaly év végén elfogadott, a magyar építészetről szóló törvénnyel, ami szintén jelentős lépéseket tett a balatoni környezet megőrzése érdekében.
Az elmúlt évtizedekben jelentős anomáliát okozott a Balaton körüli építkezések és a természetes környezet eltűnésének problémája.
Mindez azért is történhetett, mert a szabályozás elavult volt – fűzték hozzá.
Ismertették, ezt a szabályozást korszerűsítik most, ennek a folyamatnak az első lépése az új építészeti törvény volt, most pedig elkészült a Vízparti Terv, ami a mára meghaladott, közel 20 éves vízpart-rehabilitációs tanulmányterveket vizsgálja felül.
- a társadalmi-gazdasági igények változása,
- a járvány hatásaként felújítási és apartmanház-építési láz,
- új üdülő- és lakóterületek kijelölésének igénye,
- kempingek megszűnése,
- nagyhajós kikötők építésére irányuló fejlesztési szándék,
- halászati helyett horgászati igények előtérbe kerülése,
- a terület- és településrendezési szabályozás változása,
- a szabályozási vízszint módosítása,
- természeti változások (nádasok mennyiségének és minőségének csökkenése).