2024. 07. 25., Csütörtök, 11:27

Ma van a Vízbefulladás Megelőzésének Világnapja

Az ENSZ Közgyűlése három évvel ezelőtt döntött úgy, hogy július 25-ét a Vízbefulladás Megelőzésének Napjává nyilvánítja, mert globálisan ez az egyik vezető halálok a 1-24 éves korosztályban.

Idén jelenleg 121 mentési kivonulás során már 231 fő életét mentették meg a vízirendőrök a Balatonon, de sajnos többen a halálukat lelték. Mivel az esetek bekövetkezése során nem lehet semmilyen külső rendellenességet látni, sem a vízirendőrök sem a strandi vízimentők nem észlelnek vizuálisan semmilyen rendellenességet, ezért sokszor esély sincs a beavatkozásra, csak a veszélyhelyzet kialakulását, vagy az elmerülést követően értesítik a mentőegységeket.

Az egyetlen lehetőség a jelenlegi vízbefulladások megelőzésére az állandó figyelemfelhívás, az íratlan szabályok, tanácsok folyamatos sulykolása.

Újabb tragédia - Vízbe fulladt egy fiatal Siófoknál

Újabb tragédia - Vízbe fulladt egy fiatal Siófoknál

Tegnap 4 külföldi fiatal vízibiciklivel fürdőzött egy siófoki strand előtti 3 méteres vízben, egyikük elmerült- számolt be a VMSZ Facebook-oldalán.
Balatonba fulladt egy férfi

Balatonba fulladt egy férfi

Nem sokkal éjfél után kért segítséget a Veszprém Vármegyei Rendőr-főkapitányság, mert bejelentés érkezett, miszerint eltűnt egy fiatal férfi.
Belefulladt egy férfi a Nagyteveli-tóba

Belefulladt egy férfi a Nagyteveli-tóba

A férfi vasárnap délelőtt esett a vízbe, a mentőegységek órákig kutattak utána.

Nagyon fontos, hogy betartsuk a következő aranyszabályokat!

-Először is ismerjék meg azt a helyet ahová nyaralni érkeznek, kérdezzék meg a helyi strand mederjellemzőit, hogy hol milyen mély a víz, hogy vannak-e esetlegesen a mederben hirtelen leszakadások, lyukak (ismert a déli parton a marás jelensége, amikor a meder rövid távon sokat mélyül, szinte leszakad, az nem látszik a felszínről), áramlások vagy sodrás. A helyi jellemzők és az úszni tudásuk alapján döntsenek egy-egy fürdőhely számukra való alkalmasságáról.

-Aki nem tud úszni, az ne menjen be a természetes vizekbe, esetleg csak a parti sávban hűsítse magát!

-Gyengén úszók csak a nagyon sekély vízben fürödjenek! 

-Soha ne távolodjanak el messze a parttól olyan eszközökkel, amelyek a használatával még csak most ismerkednek!

-Kerüljék a vízibiciklikről, egyéb fürdő eszközökről történő hirtelen vízbeugrást, hiszen nem biztos, hogy tisztában vagyunk a vízmélységgel, valamint a vízhőmérséklet is hirtelen sokkhatással van a szervezetre!

-Amennyiben nem biztosak saját úszni tudásukban és vízijárművekkel vagy fürdőeszközökkel vízre mennek, mindenképpen használjanak mentőmellényt!

-A gyermekekre fürdőeszközökön, vízibiciklin mindig adjanak mentőmellényt!

-Szintén nagyon fontos, hogy ha mégis felfújható fürdőeszközzel (strandosgumicsónak, gumimatrac, SUP, stb.) vagy vízibiciklivel elsodródunk a szélben, azt ne hagyjuk el a mentés megérkezéséig, mert ezt biztosan észlelik a partról vagy a vízről mások és azonnal segítséget fognak hívni, így a mentőegységek gyorsan megérkezhetnek és megoldhatják a kialakult veszélyhelyzetet.

-A szélben vagy egyéb okból elsodródott felfújható eszköz után ne ússzunk, mert szintén az életünket tesszük kockára, ezen eszközök a szélben képesek egyre gyorsabban sodródnak, így csak veszélynek tesszük ki magunkat.

-Lehetőleg kerüljék az extrém melegben a hőcsúcsokban (11 és 16 óra között) való nyílt vízen tartózkodást és ha lehet ne fogyasszanak túlzott mértékben alkoholt azért, hogy fizikailag képesek legyenek egy-egy vészhelyzet kezelésére!

-Távol a parttól kerüljék az egyedül való úszást, fürdőeszköz használatot!

-Tartsák be a viharjelzések szabályait! Elsőfokú viharjelzésnél (percenként 45 sárga fényjelzés) a parttól 500 méterre lehet csak eltávolodni a fürdés során vagy fürdőeszközt, vízibiciklit használva, a II. fokú viharjelzés esetében viharjelzésnél (percenként 90 sárga fényjelzés) fürdeni tilos!

-Nagyon fontos hogy az időjárás változásairól értesüljünk a vízparton, ezekre  tökéletes megoldás az okostelefonokra ingyen telepíthető Meteora vagy Tavihar mobil applikáció amely az időjárás vagy viharjelzés változásait hangjelzéssel is tudatják.

 

Tetszett a cikk? Ne maradj le rólunk! Kövess minket Facebook oldalunkon: