A dél-amerikai tengerpart közelében élő cápák közül 13 egyedet vizsgáltak, mind a 13-nak a szervezetében kimutatták a drogot.
Kokaint találtak 13, Brazília partjainak közelében élő cápa szervezetében, vagyis a drogteszt az összes vizsgált állat esetében pozitív eredménnyel zárult.
A kutatók régóta tartottak attól, hogy a csempészek által tonnaszámra a vízbe öntött kokain mérgezheti a vízi élővilágot. A mostani kutatáshoz a halakat a közelében működő halászhajóktól vásárolták. Az érintett faj szinte egész életét a part közelében éli le, így különösen kitett a kartellek szennyezésének.
Ez az első olyan tanulmány, amely kokain jelenlétét mutatta ki szabadon élő cápák szervezetében, a szer koncentrációja ráadásul 100-szor magasabb volt, mint amit korábban más tengeri élőlények esetében mértek. Az állatoknak az izom- és májszöveteit vizsgálták, a kutatás eredményei szerint a drog leginkább az állatok izmaiban volt kimutatható. A szerzők szerint ugyanakkor továbbra is korlátozottak az ismereteink arról, hogy milyen hatással van a kokain a tengeri élővilágra.
Apropó, láttátok a Cocaine Shark című örökbecsű remekművet?