A kezdeményezők szerint évtizedek óta megoldatlan a külföldön élő magyarok szavazása.
“Anomáliáktól hemzseg az egész magyar választási rendszer. A kormány ciklusokon átívelően kényszeríti napokig tartó névjegyzéki regisztrációra, és sok száz vagy ezer kilométeres utazásokra a külföldön élő magyar válsztópolgárokat, mintegy megtagadva tőlük az egyenlő feltételek mentén történő szavazás alkotmányos jogát. Mára teljesen közömbössé vált, hogy a kormány mindezt az állampolgárai iránti közönyből, vagy tudatos politikai megfontolásból teszi-e.” - olvasható a Magyar Péter mozgalmához kötődő Talpra Külföldön Élő Magyarok által indított petícióban az aHang oldalán.
Nem kérünk sokat, és nem kérjük, hogy hetek alatt orvosolják a problémát. Mindösszesen azt követeljük, hogy 2026 tavaszán már ne történhessen meg a gyalázat, hogy egy külföldön élő magyarnak 10 órát kell utaznia azért, hogy élhessen a szavazás alkotmányos jogával - olvasható a petícióban.
Mint írják, ez a petíció csak az első, békés eszköze egy nyomásgyakorlási folyamatnak, azt remélik, hogy nem lesz szükségük arra, hogy ez a harc 2 évig tartson, de erre is fel vannak készülve. Szerintük mindaddig, amíg a kormány sem a gördülékeny választási névjegyzékbe kerülést, sem a mindenki számára elérhető szavazóhelyiségek megfelelő számát és elhelyezkedését nem képes biztosítani minden magyar választópolgár számára, a követelésünk napirenden marad.
Petíciónkat sok tízezer külföldön élő magyar nevében fogalmaztuk meg, és azt kérjük a magyar kormánytól, hogy legkésőbb 2026. márciusára biztosítsa minden külföldön élő magyar szavazó számára az E-VOTING, vagyis az elektronikus úton történő szavazás lehetőségét.
Azt kérik a kormánytól, hogy tekintsenek erre prioritásként, ahogy a digitálizáció is kiemelten fontos fejlesztési területe kell legyen egy modern közigazgatásnak, egy korszerű kormányzásnak.