Már úton van 10 különböző rákfajta gyógyítására szolgáló készítmény, bár ezek még a tesztelés fázisában járnak.
A Nobel díjas Karikó Katalin és kutatótársa Drew Weismann által kifejlesztett mRNS gyógyszerfejlesztési technológia eredményeit egyre több, közöttük fertőző kórokozók és a rák elleni vakcinák létrehozására fordítják, a már előrehaladott, embereken végzett tesztelési fázis és klinikai vizsgálatok eredményei pedig kecsegtetők, mondta el Karikó Katalin, aki a Magyar Tudományos Akadémia tiszteletbeli tagjaként székfoglalóját kedden tartotta a Pesti Vigadóban.
A technológia alkalmazásával egyre több fertőző betegség kezelése kezdődhet el és a legrettegettebb kór, a rák elleni küzdelem is szintet léphet, ugyanis a rosszindulatú daganatos sejtek elburjánzásának megfékezése és elpusztítására is képes lehet.
Az eljárás lényege, hogy az mRNS-t bejuttatják a daganatos sejtekbe, amelyekben ennek hatására az immunsejtek felfedezik és elpusztítják a tumorsejtet.
Köztudott, hogy a rákos megbetegedéseknél gyakran fennáll a betegség kiújulásának veszélye, de a technológia által még ennek a kockázata is mérséklődhet, ugyanis a tumor elpusztítására kapott parancsra az immunsejtek képesek emlékezni.
Már láthatáron van tíz a különböző rákfajta gyógyítására szolgáló készítmény, amelyek jelenleg a tesztelés különböző fázisában tartanak, de még nem állnak készen arra, hogy kiterjedt tumoros betegeknek beadják a vakcinát.
íra meg a Népszava.
Katalin szerint többek között a jövőben az anyagcsere betegségek, a Lyme-kór, malária, majomhimlő, szívelégtelenség, genetikai betegségek gyógyíthatók lesznek az mRNS technológia által, és nem kell hozzá más, csak, hogy az egyik technológiáról átállunk egy másikra, ezesetben természetesen az mRNS-re.
Víziója szerint ebben az évtizedben és nem is a végén véget érhet a kutatómunka.