Multik is vannak jócskán, a munkanélküliségi ráta alacsonyabb, mint az országos átlag, de vajon miért visznek haza mégis kevesebb fizetést a kaposváriak, mint például a Székesfehérváron vagy épp a Győrben élők? Pogátsa Zoltán közgazdászt, egyetemi tanárt kérdeztük az okokról.
Az utca embere és a kommentszekciók népe ezt hozza fel legnagyobb negatívumként ha Kaposvárról van szó, hogy alacsonyak a bérek, itt minden vállalkozás bezár vagy ki se nyit, mert nincs fizetőképes kereslet, és hogy innen mindenki csak elmegy. Úgy tűnik, ezzel a helyi politikai vezetés is tisztában van, Szita Károly polgármester a minap arról írt Facebook oldalán, hogy:
Magasabb fizetéseket, ezáltal jobb életet akarunk a kaposváriaknak! Ez most a legfontosabb célom, ebben kértem Szijjártó Péter miniszter úr segítségét, aki a gazdaságfejlesztésben már régóta a szövetségesünk.
Van is mit tenni, hiszen nyilván nem kerülte el a város vezetésének figyelmét az a nemrég napvilágot látott felmérés, amelyet az Egyensúly Intézet készített, ahol az derült ki a feldolgozott adatokból, hogy utolsó előtti helyen található Kaposvár a megyeszékhelyek rangsorában, egyedül Salgótarjánt előzzük meg. Ne feledjük, 2024-ben önkormányzati választások lesznek Magyarországon és ilyenkor kiemelten fontossá válik, hogy miként vélekednek a helyiek, melyek azok a problémák, amelyekkel foglalkozni kell a kampányban.
Munka van, csak pénz nincs?
Az olyan nagy munkaadóknak hála, mint a FINO, a Kométa, a Videoton, a Hungaropharma vagy épp a Gyermelyi, munkalehetőség az van Kaposváron, hiszen a munkanélküliségi ráta az országos 3,7-es átlagnál is alacsonyabb.
Míg 10 évvel ezelőtt több mint 7 ezer volt a munkanélküliek száma Kaposváron, tavaly decemberben 1155 munkanélküli volt a városban, a munkanélküliségi ráta pedig 3,2 százalékra csökkent, ami az országos átlag alatti. Ezt is megköszöntem csütörtökön a város húsz legnagyobb adózójának – mondta el a polgármester egy 2024 január 12-i rádióinterjúban.
Szita Károly azt is hozzátette, hogy míg korábban a nagyadózók az összes adóbevételünk több mint felét adták, ez most lement 45 százalékra. Ez jó, mert azt jelenti, hogy a kis- és középvállalkozások tovább erősödtek – hangzott el a Rádió Most-ban.
Közgazdászt kérdeztünk
Megkérdeztük Pogátsa Zoltán közgazdászt arról, hogy miért van az, hogy bár ilyen nagy cégek vannak Kaposváron de a fizetések mégis alacsonyak és alacsonyabbak, mint a szintén a sok multinak otthont adó Kecskeméten, Győrben, vagy épp Székesfehéváron.
Mitől függ, hogy az egyik megyeszékhelyen alacsonyabbak, a másikon jóval magasabbak a bérek?
Pogátsa Zoltán: - A helyi bérszínvonal elsősorban attól függ, hogy van-e az adott munkaadónál erős szakszervezet, ami ezt kiharcolja. A győri meg a kecskeméti autóipari szakszervezetek erősek.
Függ attól is, hogy hány százalék dolgozik multinál, ahol magasabbak kicsit a bérek és függ a környező térségtől is. Győr és Székesfehérvár egy magasabb bérezésű térségben fekszik. Kaposvár körül egy nagyon szegény térség van, könnyebb találni olcsó beáramló munkaerőt.
- De azért nekem gyanús ez az index. Nem hiszem, hogy például Békéscsabán jobb lenne a helyzet, vagy Nyíregyházán. Szubjekjtív benyomsaim alapján Kaposvár jobb állapotban van, mint kelet és Dél-Magyarország.
A helyi plázában az országban szinte egyedülálló módon nincs egyetlen beülöhely sem, se kávézó, se kínai, se gyroszos, semmi.
- P.Z.: A plázák mindenhol bajban vannak, konganak az ürességtől.
Amikor egy gyár úgy dönt, hogy adott helyen épít részleget, a helyi politikának van beleszólása abba, hogy milyen béreket fognak kínálni az ott dolgozóknak, vagy minden esetben a piac dönt?
- P.Z.: Formálisan nincs beleszólása a politikának abba, hogy egy multi milyen béreket ad. Azt viszont sokszor pletykálják, hogy informálisan a városvezetések kvázi az olcsó munkaerőt árulják, ezzel téve vonzóvá az adott várost a befektetők számára azaz, hogy megsúgják a befektetőknek, hogy ők nem fogják támogatni a szakszervezeteket. Meg hát ugye az a bér is versenyez, amit a város ad a saját fenntartású intézményeiben.
Itt olcsó a munkaerő, ez tény. Miért nem tud Kaposvár megszerezni egy autógyárat, ahol a magasabb hozzáadott érték miatt eleve nagyobb béreket szokás fizetni a magasabban kvalifikált munkaerőnek?
- P.Z.: Kicsi a város. Egy autógyárnak nagyobb munkarőpiac kell.
Ti mit gondoltok?