2023. 11. 21., Kedd, 15:51

Ennyi percet kell mozognod, hogy ellensúlyozd az egész napos ülést

A tudomány szerint, legalábbis.

Egy nemzetközi kutatócsoport arra jutott a JAMA Cardiology című tudományos folyóiratban publikált tanulmányuk szerint, hogy a sok ülés, azaz a hosszú ülve töltött idő növeli a halálozás, valamint a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát –  ez az összefüggés egyébként a szegény és az alacsonyabb, közepes jövedelmű országokban volt hangsúlyosabb - írja a Player.hu.

Megállapításuk szerint a napi hat-nyolc órát ülők körében 12-13%-kal nőtt a halálozás, valamint a súlyos szív- és érrendszeri betegségek kockázata azokhoz képest, akik napi négy óránál kevesebbet ültek. A nyolc óránál többet ülő embereknél 20 %-kal nőtt a kockázat.

Egy viszonylag friss kutatás azonban kiderítette, mennyi mozgásra van szükségünk ahhoz, hogy elkerüljük az egész napos ülés negatív egészségügyi hatásait:

Napi 30-40 perc mérsékelt vagy erőteljes intenzitású fizikai tevékenység nagyjából ellensúlyozza a 10 órás (mozdulatlan) ülést.

A 2020-as kutatás szerint – ami kilenc korábbi tanulmány, összesen 44 370 ember fizikai aktivitását mérő fitneszeszközeinek adatait összegezte – ezzel olyan szinten lehetünk, mintha aktív fizikai munkát végeznek.

Az ausztrál Sydney-i Egyetem fizikai aktivitással foglalkozó népesség egészségügyi kutatója, Emmanuel Stamatakis szerint minden fizikai tevékenység számít, bármennyit is mozgunk, az több, mint a semmi.

Tetszett a cikk? Ne maradj le rólunk! Kövess minket Facebook oldalunkon: