A tavaszi időszakban, jellemzően a lakott területen kívüli helyeken és megyénk területén is gyakran találkozhatunk az úton áthaladó őzekkel, nyulakkal, vaddisznókkal. A vadak elsősorban a párzási időszak miatt, illetve téli pihenőhelyük elhagyását követően, élelmet keresve tévednek a szántóföldekről, valamint a fás, bokros területekről a közutakra.
Főleg alkonyatkor, és sötétedés utáni időszakban bukkanhat fel hirtelen a fényszóró előtt megcsillanó állati szempár. Az utak mentén jelzőtáblák jelzik, ahol számítanunk kell vadon élő állatok megjelenésére. A vadak viselkedése kiszámíthatatlan, egyes esetekben megdermedve mozdulatlanul állnak, de hirtelen a jármű elé, akár csapatokban kiugró állatokkal is számolnunk kell.
Annak ellenére, hogy lakott területen kívül a legtöbb helyen 90 km/h a megengedett haladási sebesség, érdemes lassítani azokon az útszakaszokon, ahol „Állatok” veszélyt jelző és egy kilométer kiegészítő táblák jelzik azt, hogy számítani kell vadon élő állatok megjelenésére. Ezeket a táblákat a közút kezelője a vadásztársaságokkal, vadgazdálkodási szakemberekkel egyeztetett útszakaszokon helyezi el, ahol a vadak megjelenésének az átlagosnál is nagyobb a valószínűsége. Ilyen helyeken célszerű nagyobb követési távolságot tartani az előttünk haladó jármű mögött, hogy időben tudjunk reagálni hirtelen fékezés esetén.
Érdemes tudni, amennyiben olyan útszakaszon történik baleset, ahol erre figyelmeztető tábla is felhívja a figyelmet, a területet kezelő vadásztársaságnak nem kötelező kifizetni az autóban keletkezett kárt. Sőt, ha a vad elpusztult, a vadásztársaság kérheti a vadkár megtérítését az autóstól, amennyiben a rendőrség azt állapítja meg, hogy az autós nem vette figyelembe a vadveszélyre figyelmeztető táblát, azaz nem az ilyenkor elvárható óvatossággal vezetett.
Vezessetek óvatosan!