Egyelőre nem tudni, hogy kell-e új oltóanyagot kifejleszteni a koronavírus okozta betegség elleni védelemre a kórokozó omikron nevű változata miatt - mondta a német BioNTech vezetője egy csütörtöki interjúban.
Ugur Sahin a Der Spiegel című német hírmagazin hírportálján közölt interjúban kiemelte, hogy az omikronnak több variánsa kering, és még nem világos, hogy melyik érvényesül, ezért azt sem tudni, hogy melyikhez kellene hozzáigazítani a vakcinát. Ez azonban "nem újdonság, és kezdetben a delta esetében is így volt" - mondta.
Arra a kérdésre, előfordulhat-e, hogy egyáltalán nem lesz szükség új oltóanyagra, azt válaszolta, meg kell várni, hogy miként terjed az omikron és milyen a hatására kialakuló betegség "klinikai képe". Az összes kérdés megválaszolásához szükség van még néhány hétre.
Arra a felvetésre, hogy akár a következő változat is megjelenhet, mire elkezdik az omikronhoz igazított vakcina gyártását, elmondta, hogy az év elején azért aggódott, hogy a meggyengült immunrendszerű embereknél a vírusnak túl sok ideje lehet arra, hogy sok mutációt halmozzon fel és fejlődjön. Úgy tűnik, hogy pontosan ez történt az omikronnal.
Ha az omikron szétterjed, az utána következő változatnak még hatékonyabbnak kellene lennie, hogy a vírus következő nemzedékévé válhasson, így pedig állandóan újabb kórokozóval kellene megbirkózni. Aggodalommal fogadták az először novemberben, Dél-Afrikában azonosított omikron felbukkanását. Ez "váratlan fejlemény" volt, "néhány napig egyáltalán nem volt világos, hogy mivel állunk szemben", így nem lehetett tudni, hogy menekülő (az oltás révén termelődő ellenanyagok elől kitérő) variánsról van-e szó.
A vizsgálatok szerencsére azt mutatják, hogy az omikron csak egy részlegesen menekülő változat, amely elvileg oltással ellenőrizhető. Az előzetes adatok szerint három adag vakcina egyértelműen semlegesíti a vírust, de csak a további adatok mutatják majd meg, hogy mennyire erős a védelem és mennyi ideig tart - mondta Ugur Sahin. Hangsúlyozta, hogy két adag még nem jelenti a kellő védettséget nyújtó, befejezett oltást.
Sahin szerint, ha az omikron tovább terjed, akkor tudományos szempontból ésszerű lenne már három hónap után felkínálni az emlékeztető oltást, ahogyan az Egyesült Királyságban teszik.