Az Eurobarometer legfrissebb kutatásából érdekes adatok derültek ki.
A felmérésben 27 EU tagállam lakóit kérdezték, melyből az derült ki, hogy míg más uniós országok lakói fontosabbnak tartották a koronavírus miatt alkotott korlátozások egészségügyi hasznát a gazdasági károknál, addig a magyarok teljesen az ellenkezőjét tapasztalták. A felmérések során 1046 magyart, összesen pedig 26 ezer embert kérdeztek meg tapasztalataikról, a közzétett adatok szerint a megkérdezettek 50 százaléka nem volt elégedett az uniós intézkedésekkel, a magyarok 67 százaléka gondolta így, ezzel pedig az összes ország közül mi voltunk a legelégedettebbek a tagállamok közötti szolidaritással.
A megkérdezettek 31 százalékának romlott az anyagi helyzete a pandémia alatt, ugyanakkor a tagállamok között akadt olyan is, ahol abszolút nem érintette a polgárokat hátrányosan anyagilag a járvány, például a Dániában kérdezetteket. A görögök fele azt érzi, hogy már most rosszabbul él, mint a koronavírus előtt,
míg a magyarok 38 százaléka szintén úgy érzi, hogy anyagi helyzetükön már érezhető a romlás.
Az uniós válaszadók 58 százaléka azt mondta, hogy a korlátozásoknak összességében nagyobb egészségügyi haszna volt, mint gazdasági kára. Ezzel szemben a megkérdezett tagállamok közül a magyarok érezték a legmagasabb mértékben fordítva, 60 százalék szerint nálunk sokkal súlyosabb gazdasági károkat okozott, mint egészségügyi előnyöket.
A kutatás arra is kitért, hogy milyen érzelmeket táplált bennünk a pandémia. A legnagyobb, azaz 45 százalék a bizonytalanságot érezte a leginkább a kialakult helyzettől, itthon is ez volt a legészrevehetőbb, de a megkérdezettek 39 százaléka a reményt, 37 százalék pedig a tehetetlenséget érezte.
A megkérdezettek többsége úgy véli az EU megfelelően kezelte a járványt és ugyanígy kéne más járványokra is felkészülni, a legfontosabbnak a vakcina gyors hozzáférését tartotta a válaszadók 39 százaléka. Magyarország pedig szeretne olyan egészségügyi ellátást, mint ami az Unió más országaiban van, hiszen 32 százalékuk szeretne közös európai egészségügyi politikát.
De nem mi voltunk a legelégedetlenebbek, hiszen míg a tagállamok közül a csehek 75, a horvátok 74, a spanyolok 72 százaléka volt elégedetlen az országa helyzetével, a magyaroknak csak az 51 százaléka volt csalódott.