Szomorú adatokat közölt a Nemzetközi Energiaügynökség az évi szén-dioxid-kibocsátással kapcsolatban, ami ráadásul nem az egyetlen aggasztó hír. Egy friss amerikai tanulmány a levegőbe kerülő mikroműanyag problémájára hívja fel a figyelmet.
A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) globális energetikai áttekintése szerint a 2021-es évben a szén-dioxid-kibocsátás még 5%-kal növekedhet, ami az elmúlt évtizedek legnagyobb növekedése. A IEA ügyvezető igazgatója kiemelte, hogy
(...) a gazdasági fellendülés a Covid-válságból kilábalás nyomán jelenleg minden, csak nem fenntartható az éghajlatunk számára.
Ugyan a tavalyi évben a szén-dioxid-kibocsátás csökkent, azonban egy évvel korábban csúcsot döntött. Ennek fényében az új adatok még aggasztóbbak.
Egy amerikai tanulmány pedig egy másik nagy problémára hívja fel a figyelmünket. A friss adatok szerint több ezer tonnányi apró műanyagdarab sodródik a föld légkörében, és ez szám egyre nagyobb lesz, a mikroműanyagok így hatalmas távolságokat tudnak megtenni, szakértők szerint közel egy hétig is a légkörben tudnak maradni.
A darabok a műanyagok bomlása során keletkeznek és egyre több helyen találhatóak meg, többek között az ivóvízben is. Ugyan ennek hatása az emberre még nem bizonyított, a szakértők szerint negatív hatást gyakorolnak szervezetünkre.
Ha érdekel titeket a téma, a mikroműanyag problémáról itt, az IEA áttekintéséről pedig itt tudtok bővebben olvasni.