Átlagosan 3,7 %-kal emelkedtek az átlagos fogyasztói árak a tavalyi márciusi árakhoz képest ami azt jelenti, hogy az idei inflációnál magasabbat csak tavaly augusztusban mértek.
Míg a krumpli a tavalyi árakhoz képest idén 20, a sertéshús 7,8, a sajt pedig 1,9 százalékkal csökkent, szinte minden más drágult: az üzemanyagok és dohányáruk 17 százalékkal kerülnek többe mint 2020 márciusában, és sok alapvető élelmiszer ára is felment:
- az étolaj ára 21,3,
- a friss zöldségé 18,1,
- a liszté 8,2,
- a cukoré 7,6,
- a rizsé 6,8,
- a tojásé 6,4 százalékkal emelkedett
Ezek mellett a munkahelyi étkezés is drágult 6,6 százalékkal.
De a tartós fogyasztási cikkek piacán is történt változás, egészen pontosan 3,6 százalékos áremelkedés. Az új autók 11,4, a bútorok pedig 5,4 százalékkal kerülnek többe. Az ékszerek, virágok, barkácstermékek és a külföldi üdülések ára is felment- ezeknél több mint 10%-os a drágulás. A legnagyobb áresések között van két olyan termék ára zuhant, amelynél ezt politikai döntés okozta: az ingyen parkolás miatt az egyben számolt „autópályadíj, gépjárműkölcsönzés, parkolás” csoport 21, a tankönyv pedig az általános- és középiskolai könyvek ingyenessé tétele után 97 százalékkal olcsóbb, mint tavaly ilyenkor.
2021 első három hónapjában összesítve a tavalyi január-márciushoz képest 3,2 százalékkal magasabbak az árak, a nyugdíjas háztartásokra számolt infláció pedig 3,1 százalékos.