Hétfőn ismertették a gazdaságvédelmi akcióterv második szakaszát, melyeket ma délben részletezett az operatív törzshöz csatlakozó innovációs és technológiai miniszter, Palkovics László.
Az egyik legfontosabb része a csomagnak, hogy
az állam 3 HÓNAPRA 70 SZÁZALÉKBAN ÁTVÁLLALJA A MUNKAVÁLLALÓK BÉRÉT, DE CSAK HA „NEM OTTHON VANNAK A MUNKAVÁLLALÓK”, ÉS RÖVIDÍTETT MUNKAIDŐBEN DOLGOZNAK.
További kiemelt pontok:
- a mérnöki, valamint a K+F területén dolgozók számára 40 százalékos bérkiegészítést nyújt a kormány, mivel az ő esetükben nem kivitelezhető a rövidített munkaidő.
- Az egyetemi hallgatók számára egyszeri 500 ezer forintos szabadfelhasználású, kamatmentes diákhitel-konstrukciót hoztak létre, amit a Diákhitel Központnál tudnak igényelni.
- 75 ezer hallgató nyelvvizsga-kötelezettségétől eltekintenek, enélkül is megkaphatják a diplomát, hiszen a felgyorsuló gazdaságnak több diplomásra lesz szüksége
- A turizmusban 200 ezren dolgoznak, ezt a szektort érinti leginkább a koronavírus. A helyzet egyszerűsítése érdekében december 31-ig felfüggesztik az idegenforgalmi adót, a turizmus védelmére összesen 600 milliárd forintot szánnak.
Családvédelem
- meghosszabbítják a gyodra – fogyatékkal élőket ápolókat megillető támogatásra – vonatkozó határidőket, a veszélyhelyzet utáni második hónap végéig megmarad a mostani támogatás,
- a családi pótlékra jogosultság a veszélyhelyzet utáni hónap végéig jár,
- a nagycsaládosok autóvásárlási programjában a határidő a veszélyhelyzet megszűnését követő második hónap végéig lesz kitolva,
- módosítják a nyugdíjra és nyugdíjszerű ellátásokra vonatkozó határidőket,
- a 13. havi nyugdíjat fokozatosan hozzák vissza, jövő februárban egyheti plusznyugdíj lesz.
Vállalati szektor védelme
A vállalati szektort hitelgaranciával és tőkeprogramokkal támogatják. A mikrovállalkozásoktól a nagyvállalatokig a cégek megsegítésére közel 2000 milliárd forint kedvezményes hitelt biztosítanak, több mint 500 milliárd forint értékű állami garancia mellett.