2020. 03. 10., Kedd, 08:20

Udvariasság mesterfokon

„…ha az udvariasság merőben formainak rémlik is, belül, a mivoltában maga a tartalom, maga a lényeg. A jó szó, melyet még nem valósítottak meg, minden szűz lehetőséget magába zár, és több mint a jó tett, melynek kimenetele kétes, hatása vitás. Általában a szó mindig több mint a tett.” Így filozofálgat Esti Kornél Kosztolányi Dezső művében. Ma eme briliáns eszmefuttatás mentén haladunk. Fentebb még azt is mondja, mivel igazán jók úgy sem lehetünk, legalább legyünk udvariasak. 

Nyugodtan vizsgálhatjuk a gondolatokat mai tapasztalataink alapján, kérem, jelentkezzen, aki még nem találkozott nyakkendős, több diplomás sudribunkóval! Nem hiszem, hogy sokan lesznek. Persze, mielőtt a több diplomások felhördülnének, jelzem, hogy a többségük nem ilyen és azért a műveltség és iskolázottság általában a viselkedésben és a jó modorban is megmutatkozik, ám azért valljuk meg vannak bőven kivételek. Ha valaki ilyet lát, akkor bizony elgondolkodhat, hogy mit várjon, a 8 általánost, mondjuk 3 elsőt és 5 másodikat végzett polgártársaitól? Bizony nem sokat.

Erre a jelenségre még ráerősít a hazai bugris média, ahol teljesítmény és képesség nélküli emberek lehetnek sztárok, celebek, valami ismeretlen mechanizmus folytán. 

Pedig a jó szó nem kerül semmibe, és miként Esti Kornél mondja, magában hordozza a valódi jónak a lehetőségét is. A szó több mint a tett, ez is érdekes felvetés, de csak azoknak, akik nem olvasnak bibliát, mert János evangéliuma így kezdődik Kezdetben vala az ige… Igen, és Isten mondta: Legyen világosság, s lőn. Furcsa lehet, hogy ezeket most ide írom, de csupán szeretnék végig haladni a gondolatmeneten és közben megkeresni azokat az útjelzőket melynek nyomán kialakulhatott. 

Mert bizony a kimondott szó fegyver, ha valakinek mindig rosszat mondunk, vagy ha mi magunk mindig mindent rosszul mondunk, akkor az ige testé lőn, s a rossz megtelepszik az életünkben. 

Általában a jó szó sem biztos, hogy rögtön jót hoz, de legalább meghagyja a reményt, hogy a végén minden jóra fordul, és nem kelt felesleges rossz érzéseket. 

„Hagyjon már békén, húzzon a pi…ba.” vagy „Ne haragudjon, most tényleg nem érek rá, majd máskor megbeszéljük, kérem, engedjen.” Alapjelentésben nincs különbség mégis óriási a különbség. A második változatban ott van az Esti által emlegetett lehetséges jó, hogy talán megfontoljuk a másik álláspontját és ott van az a lehetőség is, hogy esetleg valóban tiszteljük a másikat, ez is egy opció csupán, ám az első változat mindkettőt alapból kizárja.

Esti Kornél: „Tudta, hogy keveset segíthetünk egymáson, hogy boldogulásunk érdekében kénytelenek vagyunk ártani másoknak, néha halálosan is, hogy a nagy dolgokban majdnem mindig elkerülhetetlen a könyörtelenség, de épp ezért azt a meggyőződést vallotta, hogy emberiességünk, apostolkodásunk - becsületesen és őszintén - egyedül csak a kis dolgokban nyilatkozhat meg, s a figyelem, az elnézésen és megbocsátáson alapuló kölcsönös kímélet, a tapintat a legtöbb, a legnagyobb dolog ezen a földön.”

Szépen és lehetőleg a szépről beszélni, ez akár életprogram is lehet, méghozzá nehéz, kihívásokkal teli program, de higgyük el Kosztolányinak megéri, ő az élő példa rá, hiszen így majd száz év távlatából is tőle idézek, a szép szavak és szándékok mesterétől és nem pedig valamely arrogáns azóta rég elfeledett kortársától. 

Jónak lenni nehéz, udvariasnak lenni se könnyű, de talán egy kicsivel könnyebben elérhető, mondhatnánk a felemelkedéshez vezető első lépcső.

Jelen tartalom az Urbis Uno Alapítvány NEA-UN-19-Ö-V-0569 számú projektje keretében jött létre.  

Tetszett a cikk? Ne maradj le rólunk! Kövess minket Facebook oldalunkon: