2024. 02. 07., Szerda, 13:14

5+1 romantikus program február 14-re, Valentin-napra

A Valentin-nap, vagy Bálint-nap immár nálunk is az év legromantikusabb ünnepe, ilyenkor minden a szerelemről, a szerelmesekről szól.

Mi az? A férfiak hajlamosak megfeledkezni róla, a nők pedig képesek túl nagy jelentőséget tulajdonítani neki? Február 14-ről, a szerelmesek napjáról, azaz Valetin-napról van szó.

Honnan ered a Valeint-nap?

Nem, nem a virágárusok, és a bonbonkészítők találták ki Amerikában, az év legszerelmesebb napjának európai keresztény gyökerei vannak, legalábbis a legendárium szerint.

A szerelmesek napja kialakulásának legelterjedtebb mítosza szerint a III. században élt Bálint püspök keresztény szokások szerint összeadta a szerelmes párokat a dél-umbriai Terni városában, köztük katonákat is, holott ez a császári törvények szerint tilos volt. II. Claudius császár keresztény hite miatt bebörtönöztette, ahol Bálint visszaadta a börtönőr vak lányának látását.

Mielőtt február 14-én kivégezték volna búcsúüzenetet küldött egy lánynak, „a te Bálintod” aláírással. Ennek a legendának nyomán vált a XIV. században a jegyesek és fiatal házasok védőszentjévé - írja a Csodálatos Balaton.

Magyarországon az angol nyelvű elnevezés közvetlen átvétele miatt sokak számára mint Valentin-nap vált ismertté és népszerűvé az ünnep 1990-es évektől kezdődően. Ezen az ünnepen a szerelmesek megajándékozzák szerelmüket.

A legtöbb kultúrában csak a párok fejezik ki egymás iránti szerelmüket és kötődésüket ezen a napon. De sokan barátaikkal, családtagjaikkal is megünneplik e napot, azaz február 14-ét.

Íme néhány balatoni helyszín, és egy kaposvári program, amit érdemes felkeresni Valentin-napon (is)!

Legyen akár bimbózó kapcsolat, vagy már a nagy megerősítés előtt álló szerelem, a Balatonnál a legromantikusabb pillanatokat élheted át kedveseddel. Sőt, a regék szerint egyes varázserejű helyszínek tovább erősíthetik a vonzalmat.

Badacsony Rózsakő

Egy legenda kötődik a badacsonyi Rózsakőhöz, miszerint, ha egy szerelmes pár, háttal a Balatonnak a kövön megpihen, akkor egy éven belül összeházasodnak és boldogan élnek, míg meg nem halnak. Sem cáfolni, sem megerősíteni nem tudjuk ezt a regét, de a kilátás, melyet a Badacsony lábától élvezhetünk biztos, hogy felejthetetlen élményt nyújt. S a közös pillanat megélése csak erősítheti a szerelmünket.

Balatonföldvár Magaspart

Tágas parkokban, sétányokon andaloghatunk kéz a kézben szerelmünkkel Balatonföldváron, de sétáljunk egyet a magasparton is, ahonnan fantasztikus panoráma terül elénk. Móra Ferenc író is Balatonföldváron esett szerelembe egy nála 23 évvel fiatalabb teremtésbe, Kalmár Ilonába. Titkos szerelmes írások és a címtelen versek őrzik Móra érzelmeit, melyekre csak az író halála után derült fény.

Balatonlelle Szent Donát kápolna

Balatonlelléhez egy nagyon romantikus, ám sajnos tragikus történet kötődik. A monda szerint egy gyönyörű leány, Lelle élt a közelben, akinek csodájára jártak szépsége miatt. Egy nap Lelle megismerkedett Lászlóval, gazdag apjának jobbágyával, a szerelem pedig egyből fellángolt a két ifjú között. A lány édesapjának azonban egyáltalán nem tetszett az, hogy Lelle szívét egy nincstelen rabolta el, így nem engedélyezte házasságukat sem. Hogy szétválassza a két fiatalt, a lányt egy toronyba zárta. László azonban elhatározta, hogy megszökteti Lellét. Egy csillagtalan, sötét éjszakán a toronyszobából kötélen ereszkedett le a lány, s Lászlóval lovakon indultak szökésnek. Azonban az őrök meghallották a vágtató lovakat, és a pár nyomába eredtek. Amikor utolérték őket a Balaton mellett, Lelle tudta, hogy nincs tovább, elkapják őket és közéjük állnak, így végzetes döntésre szánta el magát: a lovak alá vetődött, akik agyontaposták a lányt.

Fonyód Kripta-villa

1941-ben, nem sokkal azután, hogy gróf Abrudbányai-Rédiger Ödön elvesztette élete nagy szerelmét, építtetett egy kriptát. Mérhetetlen fájdalmában, amiért menyasszonyát még az esküvő előtt elragadta a halál, márványból nászágyat faragtatott, márványbútorokkal rendezte be a kripta szobáját, és arra kérte a kőfaragó mestert, faragja meg elhunyt kedvese és saját maga életnagyságú szobrát, és fektesse a nászágyra. Bár a szerelmesek soha nem lehettek egymáséi, itt, a fonyódi Kripta-villában márványszobraik az idők végezetéig egymás kezét fogva fekhetnek a közös ágyban.

Keszthely Festetics-kastély

A Festetics-kastély falai és parkja megannyi szerelmi titkot rejt, és szépségén kívül ezek a sejtelmességek teszik még romantikusabbá. Az évszázados fák között sétálva emlékezzünk például II. Festetics Tasziló és Mary Victoria Douglas-Hamilton frigyére, amely igazi szerelmi történet. II. Tasziló még angliai tanulmányútja során lett szerelmes Lady Mary skót hercegnőbe, akinek először Albert monacói herceggel kellett, hogy házasságot kössön. Mary Hamilton később a boldogtalan kényszerházasságból magyar szerelméhez menekült, a pápai udvar pedig felbontotta a korábbi frigyet.
 

Kaposvár Szivárvány Kultúrpalota

A Szivárvány Kultúrpalota Kaposvár kulturális életének egyik jelentős helyszíne, számos rendezvénynek ad otthont. Épülete országosan védett műemlék. 1927 és 1928 között épült Lamping József kaposvári építész tervei alapján, szecessziós és art deco stílusban. Már megnyitása után néhány héttel nagy újdonságot jelentett a mozi: Kaposváron először itt lehetett színes filmet nézni.

Február 14-én három olyan film közül választhatnak a romantikázni vágyók, amelyek a szerelemről is szólnak. 

Bár a Semmelweis című film a bátor és tántoríthatatlan, egyszerre tudásvággyal és igazságvággyal teli emberről, az anyák megmentőjéről szól, de van benne egy romantikus szál is amiről, a mellette dolgozó szülésznő Nagy Katica karaktere gondoskodik, aki meglátta benne azt, akit senki más: a szerelemre és megnyugvásra vágyó férfit.

A Priscilla a tinédzser Priscilla Beaulieu és Elvis Presley a meteorszerű rock 'n' roll szupersztár, szerelméről szól, aki a privát pillanatokban teljesen váratlanul viselkedik: szövetségesévé válik a magányban, gyengéd legjobb barátjává és első nagy szerelmévé. A film szerelem és a hírnév története, amely Elvis és Priscilla viharos házassága mögött egy nagy amerikai mítosz láthatatlan oldalát tárja fel.

Az Imádlak utálni egy romantikus vígjáték,  ami egy olyan párról, szól, aki egyetlen együtt töltöttek éjszaka után kitartóan gyűlölik egymást. Van ilyen. Bea és Ben biztos, hogy nem illenek össze. Ha néha véletlenül összefutnak valahol, tutira elszabadul a pokol: csak bántani tudják egymást. De lesz egy esküvő, amin mindkettejüknek részt kell venniük. Nincs kibúvó, nincs duma: utazniuk kell. Néhány napon, néhány bulin, néhány vacsorán keresztül el kell viselniük egymás közelségét, miközben egy gyönyörű tengerparti házban ott kavarog körülöttük egy csomó régi szerelmük, néhány kíváncsi rokonuk és kavarni mindig kész felmenőjük. Szóval, azt teszik, amit két érett, felnőtt, felelősségteljes ember ilyenkor tehet: úgy tesznek, mintha szerelmespár lennének – azt remélik, hogy így mindenkinek könnyebb lesz. Nem is tévedhettek volna nagyobbat.

Kedves urak, save the date: február 14. Valentin-napján egyetlen szeretett nő sem maradhat gyengédség nélkül.

Tetszett a cikk? Ne maradj le rólunk! Kövess minket Facebook oldalunkon: